Česká poštovna

Česká poštovna

Nová Česká poštovna stojí místo zaniklé České boudy. Dřevěný dům s proměnlivou fasádou navrhli architekti Rajniš a Hoffman. Vyhlídková terasa na střeše je nejvýše přístupným místem v ČR.

Tel.: +420 725 399 592

E-mail: info@postovnasnezka.cz

Web: www.postovnasnezka.cz/

důl Kovárna

důl Kovárna

Nejpozději od počátku 16. století dobývali horníci rudu v několika dolech v masivu Sněžky, naposledy roku 1959. Od roku 2004 byla část dolu zpřístupněna veřejnosti, ale od roku 2018 je důl dočasně uz

Tel.: +420 499 736 130

E-mail: info@veselyvylet.cz

Web: www.veselyvylet.cz/cz/vv5/vv54.html

historické centrum Velké Úpy

historické centrum Velké Úpy

Kolem kostela s hřbitovem vzniklo přirozené centrum horské obce s farou, školou, poštou, hostincem a obchody. Dnes domy slouží jiným účelům a z kamenného pomníku Josefa II. je vzpomínka na padlé.
Horská farma Děčínská bouda

Horská farma Děčínská bouda

Děčínská bouda je dnes nejvýše položenou mléčnou farmou nejen v Krkonoších, ale i v České republice, nachází se na Růžové hoře, kousek od stanice lanové dráhy, která dál vede na Sněžku.

Tel.: +420 733 557 999

E-mail: horskafarma@email.cz

Web: www.ceskehory.cz/ubytovani/decinska-bouda-pec-pod-snezkou.html

Hospoda Na Peci

Hospoda Na Peci

V místě Staré pecké krčmy se sídlem rychty zmiňované již roku 1644 postavil hajný a rychtář David Hofer nový roubený dům. V původním interiéru je hospoda otevřená dodnes.

Tel.: +420 499 896 210

E-mail: hospodanapeci@seznam.cz

Web: https://hospodanapeci.cz/

Kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie

Z žulových bloků postavená kaple je největší v Peci. Stála přímo u velké hutě na zpracování rud z Obřího dolu, dnes je uprostřed parko - viště pro hosty směřující k lanovce na Sněžku.
kaple sv. Barbory

kaple sv. Barbory

Během Velké války Johann Dix postavil kapli se zvonicí, která později zpustla. Od rekonstrukce dokončené roku 2005 interiér zdobí freska s výjevy ze života sv. Barbory podle návrhu Květy Krhánkové.

kaple v Obřím dole

kaple v Obřím dole

Na vzácně dochovaném pozůstatku přehrady klausy pro plavení dřeva stojí kaple připomínající katastrofu z července 1897. Kousek odtud pod lavinami bahna a kamení zemřelo sedm horalů.

Tel.: +420 499 896 210

kaple všech svatých

kaple všech svatých

Obyvatelé Vysokého Svahu a sousedních Zahrádek si postavili svou kapličku pro pobožnosti a jako výraz sounáležitosti. Nezájmem následovníků i dílem vandalů zcela zpustla a jako memento čeká na obnovu.

kostel Nejsvětější Trojice

kostel Nejsvětější Trojice

Císař Josef II. při reformě monarchie zrušil řadu církevních institucí, ale v odlehlých místech naopak podpořil vznik farností s kostelem a školou. Při sobotní bohoslužbě přístupný kostel se dochoval v původní podobě.

lesní hrádek Aichelburg

lesní hrádek Aichelburg

Po předčasné smrti osvíceného majitele panství Bertholda Aichelburga mu vděční obyvatelé vybudovali památník v podobě lesního hrádku. Klíče od hradní síně půjčuje hostům TIC Veselý výlet.

osada Modrý důl

osada Modrý důl

Ledovcem do široka vymodelované údolí pod výraznou Studniční horou přeměnili dřevaři na luční enklávu. Původní chalupy a boudy jsou součástí zóny chráněné lidové architektury.

osada Pěnkavčí Vrch

osada Pěnkavčí Vrch

Tradiční luční enkláva na stejnojmenném kopci je příkladem harmonické rozvolněné horské zástavby s dochovanými původními chalupami, solitérními stromy, pěšinami, agrárními terasami a valy.

osada Přední Výsluní

osada Přední Výsluní

Před dřevařskou kolonizací roku 1566 už stálo několik chalup na Výsluní ve Velké Úpě. Přední část si zachovala původní ráz s chalupami, agrárními valy, terasami, štětovanými cestami a kapličkou.

Osada Velké Tippeltovy boudy

Osada Velké Tippeltovy boudy

Vycházková trasa Aichelburg prochází také luční enklávou s dochovanou lidovou architekturou. Místem se zajímavým výhledem na Sněžku vedou i cyklotrasy a upravované běžecké stopy.
Památník obětem Krkonoš

Památník obětem Krkonoš

Na nejdrsnějším místě hor stála malá kaplička později přestavěná do dnešní podoby. Jména na dřevěné desce připomínají neštěstí lidi, kteří zemřeli ve východních Krkonoších v lavině, pádem, bleskem či umrznutím.

Přehrada v Bukovém údolí

Přehrada v Bukovém údolí

Povodeň v červenci 1897 zpustošila údolí Úpy. Proto stát provedl zpevnění břehů řeky i přítoků a přehradou v centru Pece zpomalil průtok divoké vody. Od léta 2009 je hráz přístupná soustavou mostů.
rozhledna Hnědý Vrch

rozhledna Hnědý Vrch

Rozhledna u horní stanice sedačkové lanovky Hnědý Vrch je s vyhlídkovou plošinou 27 metrů nad zemí nejvyšší v Krkonoších. Nahoru vede 138 schodů s pěti odpočinkovými místy.

Sloupová kaplička a poutník

Sloupová kaplička a poutník

Zbožní horalé postavili sloupovou kapličku na okraji osady Chaloupky. Vedle vyrostla bříza a její kořeny drobnou stavbu nebezpečně naklonily. Při opravě roku 2004 ji podepřela socha poutníka.
Štětovaná cesta Šraml

Štětovaná cesta Šraml

Snadný výstup z Velké Úpy na Sněžku vede údolím Šramlu. Na chodníku zřízeném původně pro svážení dřeva na saních rohačkách cestáři v roce 2003 obnovili zpevnění kamenným štětováním.
vojenský bunkr

vojenský bunkr

Se zkušenostmi z I. světové války vybudovalo ohrožené Československo opevnění proti nacistickému Německu. Cestu Obřím dolem u kapličky střežily tři betonové bunkry, dnes zarostlé v lese.