Znáte KlonDike?

Vydáno 10. 1. 2019

Hospoda na Peci → TOKO → Klondike → Meex → KlonDike

V posledních pár letech jste možná byli na KlonDiku na koncertě, divadle či hasičském bále, ale pamatujeme si, kde se tu KlonDike vzal?

Vznikl jako projekt „nová hospoda na Peci“ v roce 1986 kvůli zvýšení kapacity stravovacích zařízení. Velkoryse pojatý objekt byl dostaven na podzim v roce 1989, čímž byl v podstatě jeho osud zpečetěn. Původní plán – zbourat hospodu Na Peci a nahradit ji tímto brutalisticky pojatým obrem – se neuskutečnil, hromadné stravování se rozmělnilo mezi nově vznikající hotely a chalupy a čtyřpatrový objekt v centru Pece se stal v podstatě nepotřebným. Po revoluci byl prodán v dražbě a následně provozován téměř v původním stavu jako velkokapacitní ubytovna. Nový majitel však za objekt nikdy nezaplatil, dražbu bylo potřeba zopakovat a od té doby se již majitel neměnil.

V roce 1996 si objekt pronajali Alan Tomášek a Miloslav Kopecký, přejmenovali jej na TOKO a provozovali několik let jako diskotéku. Vzpomínáte? Kromě diskotéky zde vybudovali také kuželník, fitness, saunu či pizzerii v podloubí (aktuálně nově otevřená restaurace Craft coffee). Následně se objektu ujali manželé Ivanovovi, z  TOKA se stal poprvé Klondike a zůstal tak přibližně 10 let.

Novou energii místu vtiskl roku 2011 člen Horské služby Wolfgang Berger. Z Klondiku se stal Meex a prostor diskotéky se za jeden podzim opět proměnil, parket byl posunut doprostřed hlavní místnosti, na místě parketu vznikl základ horolezecké stěny, byly vybudovány nové dámské záchody a rozšířena patra nad barem. V  té době tu také vystoupily první kapely a mohli jste tu být na prvním hasičském bále.

To byl Meex. Neměl však dlouhého trvání. Přes letní sezónu zůstal zavřený a v prosinci 2012 otevřel prostor opět jako KlonDike s novými nájemci a  velkým „D“. Michaela Boudová a Josef Jirman jej provozují dodnes. Za posledních 6 let tudy prošla špička české hudební scény, odehrála se tu řada divadelních představení pro děti i dospělé, stand-up komedií či filmových festivalů, přednášek a streetartových programů. Z KlonDiku se postupně stal takový kulturní dům, kde potkáte kamarády na koncertě nebo kam chodí vaše děti na školní kroužek horolezení.

O estetické stránce objektu se dá polemizovat, dokonce se nejspíš shodneme, že nepatří mezi nejkrásnější stavby v Peci. Taková ale byla doba, kdy vznikal, a dnes tato socialistická skořápka obsahuje hudební klub s hvězdným programem. Tak DržPec a potkáme se na koncertě.

Dálší články o KlonDiku:

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/streetartova-vyzdoba-hudebniho-klubu-klondike-v-peci-pod-snezkou.A150714_2176978_hradec-zpravy_pos?

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/horolezci-se-utkali-v-bouldercupu-v-peci-pod-snezkou.A160215_2225625_hradec-zpravy_tuu?

https://ego.ihned.cz/c1-66489170-v-peci-pod-snezkou-se-tezi-punk-hostel-a-hudebni-klub-klondike-uz-neni-mistem-kam-se-nechodi?fbclid=IwAR0XDS5WDQPH88xGbRK7fP1TfTyJALTRrlNc8jDAEDgQIFcZFadTlh5VAWk

Okolo Pece

Okolo Pece

17. 9. 2021

Ohlédnutí za cyklistickým závodem Okolo Pece 11. 9. 2021

Pozvánka na Krakonošův Guláš

Pozvánka na Krakonošův Guláš

27. 8. 2021

Poslední volné místo pro soutěžní tým o nejlepší Krakonošův guláš 2021

Krakonošův cyklomaraton 2021

Krakonošův cyklomaraton 2021

19. 6. 2021

Oznámení pořadatele akce Krakonošův cyklomaraton 2021