Znáte KlonDike?

Vydáno 10. 1. 2019

Hospoda na Peci → TOKO → Klondike → Meex → KlonDike

V posledních pár letech jste možná byli na KlonDiku na koncertě, divadle či hasičském bále, ale pamatujeme si, kde se tu KlonDike vzal?

Vznikl jako projekt „nová hospoda na Peci“ v roce 1986 kvůli zvýšení kapacity stravovacích zařízení. Velkoryse pojatý objekt byl dostaven na podzim v roce 1989, čímž byl v podstatě jeho osud zpečetěn. Původní plán – zbourat hospodu Na Peci a nahradit ji tímto brutalisticky pojatým obrem – se neuskutečnil, hromadné stravování se rozmělnilo mezi nově vznikající hotely a chalupy a čtyřpatrový objekt v centru Pece se stal v podstatě nepotřebným. Po revoluci byl prodán v dražbě a následně provozován téměř v původním stavu jako velkokapacitní ubytovna. Nový majitel však za objekt nikdy nezaplatil, dražbu bylo potřeba zopakovat a od té doby se již majitel neměnil.

V roce 1996 si objekt pronajali Alan Tomášek a Miloslav Kopecký, přejmenovali jej na TOKO a provozovali několik let jako diskotéku. Vzpomínáte? Kromě diskotéky zde vybudovali také kuželník, fitness, saunu či pizzerii v podloubí (aktuálně nově otevřená restaurace Craft coffee). Následně se objektu ujali manželé Ivanovovi, z  TOKA se stal poprvé Klondike a zůstal tak přibližně 10 let.

Novou energii místu vtiskl roku 2011 člen Horské služby Wolfgang Berger. Z Klondiku se stal Meex a prostor diskotéky se za jeden podzim opět proměnil, parket byl posunut doprostřed hlavní místnosti, na místě parketu vznikl základ horolezecké stěny, byly vybudovány nové dámské záchody a rozšířena patra nad barem. V  té době tu také vystoupily první kapely a mohli jste tu být na prvním hasičském bále.

To byl Meex. Neměl však dlouhého trvání. Přes letní sezónu zůstal zavřený a v prosinci 2012 otevřel prostor opět jako KlonDike s novými nájemci a  velkým „D“. Michaela Boudová a Josef Jirman jej provozují dodnes. Za posledních 6 let tudy prošla špička české hudební scény, odehrála se tu řada divadelních představení pro děti i dospělé, stand-up komedií či filmových festivalů, přednášek a streetartových programů. Z KlonDiku se postupně stal takový kulturní dům, kde potkáte kamarády na koncertě nebo kam chodí vaše děti na školní kroužek horolezení.

O estetické stránce objektu se dá polemizovat, dokonce se nejspíš shodneme, že nepatří mezi nejkrásnější stavby v Peci. Taková ale byla doba, kdy vznikal, a dnes tato socialistická skořápka obsahuje hudební klub s hvězdným programem. Tak DržPec a potkáme se na koncertě.

Dálší články o KlonDiku:

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/streetartova-vyzdoba-hudebniho-klubu-klondike-v-peci-pod-snezkou.A150714_2176978_hradec-zpravy_pos?

https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/horolezci-se-utkali-v-bouldercupu-v-peci-pod-snezkou.A160215_2225625_hradec-zpravy_tuu?

https://ego.ihned.cz/c1-66489170-v-peci-pod-snezkou-se-tezi-punk-hostel-a-hudebni-klub-klondike-uz-neni-mistem-kam-se-nechodi?fbclid=IwAR0XDS5WDQPH88xGbRK7fP1TfTyJALTRrlNc8jDAEDgQIFcZFadTlh5VAWk

Uzavření cesty Obřím dolem na Sněžku

Uzavření cesty Obřím dolem na Sněžku

21. 7. 2024

Správa KRNAP uzavírá cestu Obřím dolem na Sněžku v plánovaném obobí...

Mimořádná změna otevírací doby Pošty Partner v Peci pod Sněžkou

Mimořádná změna otevírací doby Pošty Partner v Peci pod Sněžkou

18. 7. 2024

V období od 22. 7. do 26. 7. bude provozovna otevřena pouze v odpol...

Velká Úpa zrekonstruovala Oranžové hřiště

Velká Úpa zrekonstruovala Oranžové hřiště

12. 7. 2024

V úterý 9. 7. proběhlo slavnostní otevření Oranžového hřiště ve Vel...