Zeměměřický úřad potvrdil, že Sněžka je o metr vyšší. Měří 1603,296 metru

Vydáno 25. 2. 2014

Vrchol Sněžky se skutečně nachází na polském území, potvrdili zeměměřiči. Nejvyšší bod na území České republiky pak leží na státní hranici s Polskou republikou v jeho blízkosti a jeho nadmořská výška je zhruba o 10 cm nižší.

Nejvyšší tuzemská hora Sněžka měří na svém nejvyšším bodu, který se nachází v Polsku, 1603,296 metru nad mořem. Měření geodeta Vladimíra Hlavsy potvrdil Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). V úterý o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Dosavadní nadmořská výška 1602 metrů nad mořem byla odvozená od výšky trigonometrického bodu.

 

Zeměměřický úřad ve dnech 20. a 21. února provedl zaměření nadmořské výšky nejvyššího bodu Sněžky metodou technické nivelace s připojením na body České podrobné nivelační sítě.

"Lze potvrdit, že nadmořská výška přirozeného vrcholu Sněžky činí 1603,296 m a vrchol se nachází skutečně na polském území. Nejvyšší bod na území České republiky se pak nachází na státní hranici s Polskou republikou v jeho blízkosti a jeho nadmořská výška je zhruba o 10 cm nižší," uvedl ČÚZK na svých webových stránkách.

Úřad upozorňuje, že v obou případech se jedná o výšku nestabilizovaného přírodního povrchu, která se může měnit v důsledku lidské činnosti, vodní či větrné eroze. Dosud uváděná výška 1602 metrů je odvozená od výšky trigonometrického bodu. Ten neleží na nejvyšším místě, ale na místě, ze kterého je možné opticky měřit na další vzdálené body České státní trigonometrické sítě.

"O stabilitě tohoto bodu nemůže být pochyb. V roce 1936 byl osazen do betonových základů jdoucích až do hloubky tři metry na kompaktní skálu a nad ním pak postaven ochranný kamenný pylon. Pouze takto zřízené pevně stabilizované trigonometrické a nivelační body lze považovat za dlouhodobě určené a stabilní," uvedl úřad.

Místopředseda a ředitel sekce zeměměřictví a katastru nemovitostí (ČÚZK) Karel Štencel řekl, že zanesení změny výšky Sněžky do učebnic a map bude záležet na jednotlivých vydavatelích.

 

"To je na nich. S ohledem na to, že se jedná o nejvyšší horu Česka, předpokládám, že ten údaj v mapách zaktualizují," řekl Štencel. Například změnu výšky již zaregistroval web www.mapy.cz, který nyní uvádí výšku Sněžky 1603 metrů nad mořem. Výšku 1603,3 metrů uvádí také encyklopedie Wikipedie.

Sněžka je dominantou východní části Krkonoš a z vrcholu je rozsáhlý panoramatický rozhled. Na nejvyšší českou horu vede nová lanovka za více než 300 milionů korun.

 

Okolo Pece

Okolo Pece

17. 9. 2021

Ohlédnutí za cyklistickým závodem Okolo Pece 11. 9. 2021

Pozvánka na Krakonošův Guláš

Pozvánka na Krakonošův Guláš

27. 8. 2021

Poslední volné místo pro soutěžní tým o nejlepší Krakonošův guláš 2021

Krakonošův cyklomaraton 2021

Krakonošův cyklomaraton 2021

19. 6. 2021

Oznámení pořadatele akce Krakonošův cyklomaraton 2021