Zbrusu nová sjezdovka se v Peci otevírá po 7 letech

Vydáno 12. 12. 2017

Tuto zimu se v Peci pod Sněžkou bude lyžovat už na více než 14 kilometrech sjezdovek. Hlavní novinkou je otevření nové sjezdovky Javořák. Ve Velké Úpě dojde k rozšíření a zkvalitnění dětské lokality u dolní stanice Portášky, kde bude pro děti nově pojízdný koberec a vlek.

Nová sjezdovka Javořák, která začíná u horní stanice Javoru a míří směrem do Javořího dolu, je dlouhá 600 metrů. V této lokalitě dosud lyžovali většinou jen ti, co bydleli na boudách, jako je Kladenka či Javorka, nebo v oblasti Červenokosteleckých bud. Letos poprvé se tato část dočkala propojení s hlavním lyžařským areálem. V rámci skipasu SkiResortu bude fungovat vlek Javořák i Kladenka. Pro běžného návštěvníka-sjezdaře se tu otevírá úplně nové údolí s krásnými výhledy směrem na Velkou Úpu.

Úplně novou sjezdovku se v Peci podařilo vybudovat po dlouhých sedmi letech. V roce 2010 došlo k rozšíření sjezdovky na Javoru, o tři roky dříve vznikla černá sjezdovka na Hnědém vrchu. Vlekem do Javořího dolu plány areálu nekončí. Vize počítá s propojením areálu Pec a Velká Úpa právě přes Javoří důl prostřednictvím 3 lanovek a 2 sjezdovek z Vlašského vrchu. Nad dalším rozvojem ale visí otazníky. Třeba tolik potřebnou výměnu kotvových vleků na Javoru za sedačkovou lanovku prozatím brzdí jednání provozovatele areálu se státem o dlouhodobém pronájmu pozemků. Se soukromými vlastníky už jsou smlouvy podepsané.

„Současná legislativa umožňuje uzavřít nájemní smlouvy s organizacemi hospodařícími s majetkem státu jen na 8 let. Pokud bychom chtěli smlouvu delší, musí výjimku udělit Ministerstvo financí po předchozím projednání této záležitosti na Ministerstvu životního prostředí. Dosavadní dynamický rozvoj byl přitom možný právě proto, že společnost MEGA PLUS s. r. o. (provozovatel SkiResortu) měla se státem nájemní smlouvu k pozemkům na dobu třiceti let. Bavíme se totiž o stavbě lanovky za řádově 130-150 milionů korun s životností 25-30 let. Takovou stavbu není možné realizovat na pozemcích, u kterých nemáte jistotu dlouhodobého pronájmu. Taky příprava nových projektů, jako je propojení areálů přes Javoří důl, je složitější než v minulosti. Jen získat všechna povolení zabere cca 4 roky,“ vysvětluje Petr Hynek ze SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Kromě Javořáku a Kladenky bude tuto zimu SkiResort provozovat nově také vlek a sjezdovku Slovan na Velké Pláni. Tuto mírnou sjezdovku, oblíbenou hlavně u dětí a začátečníků, bude možné využívat v rámci skipasu SkiResortu. V prodeji tu ale budou i dvou a čtyřhodinové jízdenky platné jen na Slovanu. V Peci na Javoru rozšíří SkiResort služby půjčovny, lyžařské školy a test centra.

Pojízdný koberec oživí dětský park ve Velké Úpě

Velkou proměnou za léto prošla dětská lokalita ve Velké Úpě. U dolní stanice lanovky na Portášky otevře SkiResort nový LIVE park s pojízdnými kobercem a dětským vlekem. V této lokalitě bude učit lyžařská škola SkiResort Live. Pro lyžaře se také otevře úplně nové centrum v budově bývalého bowlingu ve Velké Úpě. Nově tu najdou půjčovnu lyží a snowboardů, test centrum Atomic Salomon, sportovní obchod a hlavně servis se špičkovým strojem Wintersteiger Discovery S. Zázemí tu bude mít také lyžařská škola SkiResort Live a babysitting.

Pohodlnější by letos měl být i přesun lyžařů mezi areály. Ve dnech, kdy budou v provozu rolby SkiTour na hřebenech, bude od Javoru odjíždět i nová skibusová linka „SkiTour Express“. Tento zrychlený skibus bude zastavovat pouze ve Velké Úpě pod Portáškami, v Janských Lázních u kabinkové lanovky, na Hofmankách a následně v Černém Dole. Celou trasu zvládne SkiTour Express o třetinu rychleji než běžná červená páteřní linka. I využití SkiTour Expressu bude v ceně skipasu.

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...

Pec pod Sněžkou již po 24. přispěla do Tříkrálové sbírky

Pec pod Sněžkou již po 24. přispěla do Tříkrálové sbírky

20. 1. 2024

Letošní Tříkrálová sbírka, se opět stala symbolem solidarity a soun...

Na co se můžete těšit v zimě v Peci pod Sněžkou

Na co se můžete těšit v zimě v Peci pod Sněžkou

1. 12. 2023

Se zimou přichází do Pece pod Sněžkou nové možnosti pro všechny, kt...