Z Růžové hory do Žacléře po nových tratích

Vydáno 1. 1. 2015

Pan Šimůnek s manželkou už 16 let úspěšně provozují rodinný pension Sagasserovy boudy U Bohouše, ke kterému v posledních pěti letech připojili i certifikovanou ekofarmu; čtyřicet chlupatých krav highlandů, skotského náhorního skotu, se v létě pase na 120 ha luk kolem Sagasserových bud, na Malé Úpě a velká část na Rýchorách. Nově se pustil také do úpravy běžeckých tratí s novými okruhy, které vedou z Růžové hory až nad Žacléř. Pochvaluje si přitom podporu KRNAPu, starostů obcí i Svazku měst a obcí Krkonoše.

Pane Šimůnku, po vybudování úspěšné ekofarmy jste se nyní pustil do běžeckých tratí. Co vás k tomu vedlo?

Běžecké tratě se začaly řešit před čtyřmi lety, a to zejména z iniciativy tehdejšího maloúpského starosty Patzelta. Ve Francii, Kanadě, ale i u nás v Jizerských horách vidíme, jak důležitou součást turistického ruchu tvoří kvalitně upravená síť běžeckých tratí. Východní Krkonoše jsou pro běžecké lyžování ideální, a to svým profilem, dostupností, možnostmi, které trasa nabízí, ale i množstvím chat s občerstvením a ubytováním. Shodli jsme se na nejvhodnější trase Velká Úpa – Malá Úpa – Maršov – Rýchory - Žacléř. Nejdříve jsme se snažili získat na speciální rolbu dotaci, bohužel neúspěšně. Nakonec jsem tedy rolbu PistenBully pořídil sám. Rolba má speciálně upravenou šířku 3,2 m, aby se s ní dalo projet přes mostky, kolem hraničních patníků a vyhovovalo to také požadavkům KRNAPu.

Jak se KRNAP vůbec staví k běžeckým tratím?

Ředitel KRNAPu, Ing. Jan Hřebačka, jakožto velký sportovec běžecké tratě od začátku podporoval. Je to logické, když KRNAP chce, aby se návštěvníci pohybovali na vyznačených stezkách, a ne mimo ně. Pomohl nám také Svazek měst a obcí Krkonoše, zejména Dr. Chaloupská a Ing. Klapuš, který také mimo jiné ve spolupráci s Birellem zařídil značení stezek. Velmi důležitou roli hraje podpora starostů obcí, kterými běžecká trať vede. Starostové Malé Úpy, Žacléře, Horního Maršova, Mladých Buků, Svobody nad Úpou a samozřejmě i náš pecký starosta Alan Tomášek stezky aktivně podporují.

Nové okruhy a nově upravené části mohly prý už fungovat vloni, kvůli slabé zimě byl ale start odsunut na letošní sezónu. Na letošní první oficiální sezónu jste připravili další kilometry běžeckých tratí, kudy vedou?

Přesně tak, vloni jsme měli všechno připravené, ale kvůli loňské zimě, která byla bohužel téměř bez sněhu, jsme skoro nevyjeli. Letos je sice sněhu pořád málo, ale na kvalitně upravené stezky to stačí. Na letošní rok jsme přidali úpravu dalších okruhů. Trasa se nakonec rozšířila o okruh na Červeném vrchu, na Pěnkavčím vrchu, jezdíme až ke Šramlu a k lanovce na Růžovou horu. Otevřeli jsme nový okruh v Malé Úpě na Kraví hoře, upravujeme okruh Haida, kde budeme v létě dodělávat přemostění. Od Celnice v Albeřicích pokračujeme až k Rýchorské boudě a končíme u zámku v Žacléři. Trasy tak dohromady měří 75 km, z toho Pec pod Sněžkou má 23 km. Letos jezdíme zatím asi měsíc, ale ohlasy jsou velice dobré. Lidé vyjedou lanovkou na Růžovou horu a dojedou klidně až k Hubertusce nad Žacléřem.

Jak je úprava tratí zajištěna?

Záleží na sněhových podmínkách, obvykle jezdíme dvakrát týdně, většinou ve středu a v pátek, ale záleží na sněhu. Každá obec si platí úpravu na svém katastrálním území podle počtu kilometrů a motohodin. Většina obcí získala alespoň částečně na úpravu běžeckých tratí dotace, značným podílem finančních příspěvků se podílí i hejtman Královéhradeckého kraje, v současnosti se snažíme získat podporu Ministerstva mládeže, školství a tělovýchovy. Kromě nedostatku sněhu ale bojujeme bohužel také s neukázněnými řidiči, kteří jezdí přes běžecké tratě až k horským chatám a ničí upravené stopy. V zimě se nahoru auty jezdit nemá – i my pro naše hosty jezdíme se skútrem, vezmeme jim bagáž a vyjedou lanovkou nebo jdou pěšky. K pobytu tady to prostě patří.

Kde se návštěvníci mohou dozvědět o aktualitách na stezkách?

Veškeré aktuální informace včetně map jsou na portálu Bíle Stopy. Rolbu jsme také vybavili GPS, aby na internetu bylo vidět, kdy byly tratě naposledy upraveny a kde zrovna upravujeme.

Jak vidíte další vývoj? Budete chtít rozšiřovat okruhy?

Jak jsem říkal, budeme určitě chtít přes léto opravit přemostění na okruhu Haida a ve spolupráci s KRNAPem provést výřezy náletových stromů kolem tras. Další plány záleží na podpoře a také samozřejmě na sněhových podmínkách. Běžky mají velký potenciál, východní Krkonoše jsou naprosto ideální pro celou rodinu a všechny výkonnostní úrovně. Tratě navíc nejsou jednoúčelové, v létě se využívají jako cyklotrasa.

Kromě hřebenových tras si často každý dělal běžecký okruh kolem své chalupy. My se na pensionu zaměřujeme zejména na rodiny s dětmi a snažíme se jim nabídnout to nejlepší z Krkonoš. O to samé se snažíme při výběru nových okruhů a úpravě tras. Podpora celého regionu musí být společným cílem všech, bez partikulárních zájmů. Jsme rádi, že se nám podařilo společný projekt uskutečnit a věřím, že v něm budeme pokračovat. Nebýt podpory starostů a ředitele KRNAPu, tak by takový projekt nemohl vzniknout.

 

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...