Vydejte se po stopách starých křížů a božích muk schovaných v kopcích

Vydáno 1. 4. 2021

Vážení obyvatelé Pece pod Sněžkou a Velké Úpy. Zima se překulila do jara a my se hlásíme s jarními akcemi a s oslavami v našem a vašem kostele ve Velké Úpě.

První z nich je již probíhající recyvýzva NAMAX, která má dva cíle – dát druhý život „odloženým“ kusům plechu ze starých střech a cedulí a vytvořit u kostela venkovní lidovou galerii. Účast je jednoduchá: 

  • Na facebookovém profilu kostela (Kostel Nejsvětější Trojice Velká Úpa) si vyberete jedno z témat výzvy.
  • Vyrovnáte kus starého plechu, téma podle vlastní fantazie namalujete. Použít můžete třeba zbytky syntetických barev, ať je myšlenka recyklace dotažená až do detailu.
  • Pak už jenom stačí recyobraz přinést do kostela.
  • V létě z obrazů, které takto vytvoříte, vznikne v okolí kostela malá venkovní galerie, do které bude radost přijít na chvíli si odpočinout, rozjímat a ztišit se. 

Velikonoční neděli, náš největší svátek, letos oslavíme 4. dubna. S ohledem na epidemickou situaci se oslavy omezí pouze na mši svatou s melodickým přednesem velikonočních děl (Mozart, Händel, Gounod). 

V pátek 28. května se kostel otevře Nocí kostelů. Letošní program bude poznávací. Předakcí bude vyhlášení tras „Po cestách předků“, které povedou záměrně kolem starých křížů a božích muk schovaných v kopcích. V den Noci kostelů vás bude v kostele čekat Koncert na schodech, prohlídka kostela a výstava fotografií krásných míst z vyhlášených tras. Zároveň odměníme všechny, kteří si trasy skutečně projdou. Těšit se můžete i na venkovní táborák s buřty a dobrými nápoji.

Krátce nato, hned v neděli 30. května, nás čeká slavnost Nejsvětější Trojice, jejíž součástí bude slavnostní mše svatá a pro náš kostel již tradiční ochutnávka či chcete-li přehlídka těch nejlepších koláčů, které umíme upéct. 

Hned na další týden, konkrétně na čtvrtek 3. června, letos připadá svátek Těla a Krve Páně, více známý pod názvem Boží tělo. Víte, že se dřív o tomto svátku stavěly okolo kostela venkovní oltáře? A chcete vědět, jak vypadaly? Jeden takový pro vás letos před kostelem postavíme v neděli 6. června, kdy slavnost budeme slavit v našem kostele.

Tolik o jaru v našem kostele.

A ještě něco… Rovnou si rezervujte okénko v programu na 15. srpna. Svatovavřineckou poutní mši svatou u nás v kostele završíme venkovním posezením s dobrým vínem a s cimbálovou muzikou.

Zůstávejte na testech negativní a s pozitivní myslí.

Lenka Ficová

Na kolo cyklobusem

Na kolo cyklobusem

22. 5. 2023

Nebaví vás řešit parkování nebo se bojíte prudkého stoupání?

Za zážitky pod Sněžku

Za zážitky pod Sněžku

1. 5. 2023

Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

15. 4. 2023

Herní krajina bude v provozu od 29. 4. 2023.