Vydejte se po stopách starých křížů a božích muk schovaných v kopcích

Vydáno 1. 4. 2021

Vážení obyvatelé Pece pod Sněžkou a Velké Úpy. Zima se překulila do jara a my se hlásíme s jarními akcemi a s oslavami v našem a vašem kostele ve Velké Úpě.

První z nich je již probíhající recyvýzva NAMAX, která má dva cíle – dát druhý život „odloženým“ kusům plechu ze starých střech a cedulí a vytvořit u kostela venkovní lidovou galerii. Účast je jednoduchá: 

  • Na facebookovém profilu kostela (Kostel Nejsvětější Trojice Velká Úpa) si vyberete jedno z témat výzvy.
  • Vyrovnáte kus starého plechu, téma podle vlastní fantazie namalujete. Použít můžete třeba zbytky syntetických barev, ať je myšlenka recyklace dotažená až do detailu.
  • Pak už jenom stačí recyobraz přinést do kostela.
  • V létě z obrazů, které takto vytvoříte, vznikne v okolí kostela malá venkovní galerie, do které bude radost přijít na chvíli si odpočinout, rozjímat a ztišit se. 

Velikonoční neděli, náš největší svátek, letos oslavíme 4. dubna. S ohledem na epidemickou situaci se oslavy omezí pouze na mši svatou s melodickým přednesem velikonočních děl (Mozart, Händel, Gounod). 

V pátek 28. května se kostel otevře Nocí kostelů. Letošní program bude poznávací. Předakcí bude vyhlášení tras „Po cestách předků“, které povedou záměrně kolem starých křížů a božích muk schovaných v kopcích. V den Noci kostelů vás bude v kostele čekat Koncert na schodech, prohlídka kostela a výstava fotografií krásných míst z vyhlášených tras. Zároveň odměníme všechny, kteří si trasy skutečně projdou. Těšit se můžete i na venkovní táborák s buřty a dobrými nápoji.

Krátce nato, hned v neděli 30. května, nás čeká slavnost Nejsvětější Trojice, jejíž součástí bude slavnostní mše svatá a pro náš kostel již tradiční ochutnávka či chcete-li přehlídka těch nejlepších koláčů, které umíme upéct. 

Hned na další týden, konkrétně na čtvrtek 3. června, letos připadá svátek Těla a Krve Páně, více známý pod názvem Boží tělo. Víte, že se dřív o tomto svátku stavěly okolo kostela venkovní oltáře? A chcete vědět, jak vypadaly? Jeden takový pro vás letos před kostelem postavíme v neděli 6. června, kdy slavnost budeme slavit v našem kostele.

Tolik o jaru v našem kostele.

A ještě něco… Rovnou si rezervujte okénko v programu na 15. srpna. Svatovavřineckou poutní mši svatou u nás v kostele završíme venkovním posezením s dobrým vínem a s cimbálovou muzikou.

Zůstávejte na testech negativní a s pozitivní myslí.

Lenka Ficová

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu

20. 4. 2021

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu

Projděte se nad vodou v Krkonoších

Projděte se nad vodou v Krkonoších

16. 4. 2021

Potoky, říčky, řeky a vodopády probouzejí život krkonošské přírody

Velkou Úpu čeká proměna centra

Velkou Úpu čeká proměna centra

7. 4. 2021

Město odkoupilo bývalý hotel Uran v samém centru Velké Úpy, jaké pr...