Více stromů k rozsvěcení = více radosti dětem

Vydáno 20. 11. 2021

Děti ve škole i školce už se na pátek a sobotu 26. a 27. listopadu velmi těší. Nejprve v pátek odpoledne ve škole přivítají rodiče na jarmarku svých výrobků, užijí si vánoční dílničku a poté spolu s nimi rozsvítí nový vánoční strom u dětského hřiště pod Veronikou. O den později ve Velké Úpě ochutnají všechny dobroty, které navařily a napekly pecké a velkoúpské ženy, když bude sníh, stihnou i bobovačku z kopečku od lanovky a zazpívají koledy u rozsvěcení světel na stromě v Úpě na náměstí.

Nová jedle v Peci u hřiště nahradí strom za řekou u autobusového nádraží. „V Peci byl vánoční strom na místě, které není dostupné běžnou technikou. Musel se objednávat speciální jeřáb na nastrojení, což bylo finančně náročné. Zároveň, pokud se tam ozdoby nechaly, tak vlivem počasí a slunce časem přestávaly fungovat. Proto se zastupitelé města rozhodli, že v Peci vysadíme jeden hezký strom, který bude pro účely zdobení na dostupnějším místě,“ vysvětluje starosta Alan Tomášek s tím, že se rozsvěcení spojí s akcí ve škole, kde v 15 hodin začne vánoční dílnička a jarmark. V 18 hodin zazní u nového stromu vánoční koledy v podání kapely Acutres a zpěvaček Hany Josífkové a Denisy Chaloupkové. Sobotní program 27. 11. začíná už odpoledne v kostele Nejsvětější Trojice, kam můžete na mši přijít i se svým vánočním věncem a nechat si ho požehnat. V 17 hodin se ale pozornost zaměří na dění pod listnáčem na náměstí ve Velké Úpě, kde bude občerstvení i něco horkého na zahřátí. „Úpské akce se účastní řada místních a vlastně za podpory místních také vzniká, a to je podle mě vzácné a moc si toho vážím. Úpské rozsvěcení stromu organizuje Eva Janková a skvěle se o to stará. Tato akce se stala již tradicí a má stálou podporu města,“ doplňuje starosta. ZP

 

Velkoúpské sousedské setkávání už má téměř desetiletou tradici 

To, co začalo jako předvánoční posezení sousedů v obchodě u Rapanů, je dnes jednou ze stěžejních adventních akcí Pece pod Sněžkou. Eva Janková vzpomíná, jak tohle setkávání začalo. „Nejprve to bylo pár místních, ženské něco napekly a donesly na stůl. Další rok Pavel Kobr přinesl ozvučení a přibyla muzika. Později už nás bylo tolik, že jsme stolky přesunuli na náměstí. Kdy kdo vymyslel, že by se mohl rozsvítit i velký javor, to už si nepamatuji, ale to si zase vzali na starosti hasiči spolu s městem,“ říká k začátkům akce. Dnes už si začátek adventu bez rozsvěcení světel na listnáči v Úpě málokdo umí představit. Stěžejní část organizace stále zůstává na Evě a Tomáši Balcarovi. „Pavel Kobr se stará o ozvučení, stánky půjčuji z Pivovaru Krakonoš, stoly z našeho obchodu s potravinami v Úpě a o občerstvení se znovu postarají místní ženy. Dík patří taky službám a městu, které na akci přispívá z rozpočtu.“ I když se akce rozrostla a často na ni dorazí i ti, kteří nejsou přímo z Pece, stále si zachovává svůj charakter – příležitost potkat se, popovídat si, zahřát se u svařáku, něco ochutnat a popřát si vše dobré.

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...