Veřejný bazén v Peci poslouží místním i hostům

Vydáno 10. 6. 2022

Pec pod Sněžkou se před časem stala středem pozornosti předních architektonických kanceláří. To proto, že společnost Pec Resort Invest, která vlastní Grand Hotel Hradec, vyhlásila soutěž na novou stavbu, která má s Grand Hotelem Hradec sousedit. Na pozemku mezi ním a Kovárnou by měl vyrůst veřejný bazén a dependance hotelu s podzemní garáží a obchody.

Město Pec pod Sněžkou nabízí v  létě i v zimě spoustu aktivit za hezkého počasí. Nejeden ubytovatel se ale zapotí při otázce: „Co tady dělat, když prší?“ Myšlenka bazénového komplexu padla v minulosti už několikrát. Město ji z ekonomických důvodů nerealizovalo. Postavit veřejný bazén vyjde řádově na 150–200 milionů korun. Každý rok je pak třeba na provoz z městské kasy doplácet 2–10 milionů korun, podle situace. Provozovat veřejný bazén bez ztráty je zkrátka nemožné. Jedinou variantou, jak v Peci něco takového postavit, je tudíž spolupráce města a soukromých investorů. „Tenhle projekt je příkladem toho, kudy chce Pec jít. Tedy získávat pro město veřejnou výhodu, službu, nebytové prostory nebo dokonce byty pro místní od investorů, kteří tu něco chtějí vybudovat,“ vysvětluje starosta Alan Tomášek a dodává: „Město poskytlo součinnost s  tím, že na pozemek mezi Grand Hotelem Hradec a Kovárnou upřednostnilo toho kupce, který souhlasil s podmínkou vybudování bazénu. Město daný pozemek loni prodalo za tržní odhadní cenu. Ve smlouvě je sankce cca 90 milionů korun, pokud by se bazén nezrealizoval.“ Město se navíc nebude po dobu minimálně dvaceti let podílet na žádných investicích spojených s veřejným bazénem. „Sloužit bude dětem z místní školy, obyvatelům města i návštěvníkům. Veškerý provoz a náklady po dobu minimálně dvaceti let se zavázal nést Grand Hotel Hradec,“ říká starosta Alan Tomášek s tím, že jednou z podmínek prodeje bylo, že k dané stavbě vznikne architektonická soutěž. Ta proběhla loni v říjnu a letos v únoru byly vyhlášeny výsledky.
 
Majoritní podíl ve společnosti Pec Resort Invest vlastní manželé Otrubovi, kteří bydlí na Valšovkách, kde mimo jiné před lety postavili architektonicky ceněnou zvoničku. „Historicky je stavba bazénu myšlenkou města, kterou jsme přijali za svou,“ říká Tomáš Otruba a pokračuje: „V centru města se nám zdála smysluplnější než územním plánem předpokládané umístění parkovacího domu. Vhodnost doplnění spektra služeb poskytovaných v Peci jsme si pak silně uvědomili v souvislosti s naším rodinným a ekonomickým přesunem do Pece, kdy možnost jít si zaplavat začala chybět jak nám osobně, tak i hostům našeho hotelu,“ dodává Tomáš Otruba, který si ztrátovost bazénových provozů uvědomuje. „Roční ztrátu našeho budoucího bazénu jsme odhadovali na 2–2,5 milionu korun, ovšem to bylo ještě před energetickou krizí. Protože jsme se v souvislosti s nabídkou ceny za koupi pozemku od města zavázali k provozu veřejně přístupného bazénu po dobu minimálně dvaceti let, činí celková odhadovaná ztráta za toto období minimálně 40 milionů korun. S pokrytím této částky počítáme z provozu hotelu,“ dodává. Komise, složená ze zástupců města, manželů Otrubových a krajinného ekologa Pavla Klimeše, za účasti odborných poradců, mj. architekta Petra Hájka, nakonec vybírala ze čtyř návrhů. Jednohlasně se shodla na představě ateliéru QARTA Architektura. Ten má za sebou řadu povedených projektů. Například přestavbu tramvajové vozovny v Praze na Smíchově v obchodní a kancelářské plochy nebo přípravu rekonstrukce obřího Domu Radost na Žižkově, který dříve patřil Odborům. „Jedním z hlavních požadavků města bylo, aby veřejný bazén nebyl součástí hotelu, ale stál samostatně. Nechtěli jsme, aby to působilo jako bazénová dráha v  zadní části hotelu a  hosté k  ní museli přes hotelovou recepci. A tento návrh požadavky splnil. Veřejný bazén tu působí jako samostatná jednotka s vlastním vstupem a parkovacími místy,“ říká Alan Tomášek.
 
Soutěžní návrh s  názvem Aqua pracuje se třemi materiály, s kamenem, se dřevem a sklem. Ty byly dominantní rovněž na stavbě původního hotelu Hradec. „Hmota se historicky v tomto místě tvořila horizontálním dělením a každá část měla přiřazen svůj materiál. My jsme šli do návrhu stejnou logikou, a navíc jsme hmotu orientovali podél náměstí a rozevřeli do písmene V. Tím jsme dosáhli nižší hmoty sousedící s náměstím a vyšší hmota je umístěna směrem do zadní části, do svahu,“ vysvětluje architekt David Wittassek z QARTA Architektura.
 
 
V  přízemí nové stavby by měly být obchody, pivnice s tankovým pivem a recepce veřejného bazénu. Do návrhu architekti zapojili také prostor před domem a zaměřili se na podobu i detail spodní části náměstí U kapličky. Vizí je vytvořit kromě parkovacích míst také větší veřejnou zklidněnou plochu a dát tak místu správnou podobu náměstí. Další parkovací místa pro návštěvníky bazénu budou i uvnitř objektu. Počítá se s plaveckým bazénem 25 × 8 metrů, dětským bazénem s  tobogánem, brouzdalištěm a saunami s vířivkou.
 
Stavba výškově nepřesáhne okolní budovy. Na straně ke Kovárně bude dokonce o něco nižší. Propojení mezi náměstím a chodníkem nad Grand Hotelem Hradec zůstane zachováno. A nejen to. Otrubovi se pokusí „zachránit“ jeden ze stromů, který na místě budoucí budovy nyní stojí. Jde o  japonské modříny, které jsou v  daných klimatických podmínkách unikátem. Cílem je přesadit jeden ze stromů o pár metrů a tím ho jako přírodní dominantu na místě zachovat. „Předně si řekněme, že tyto stromy měly být odstraněné ani ne tak kvůli našemu projektu, nýbrž kvůli novému náměstí, do něhož zasahují. Zmíněné modříny jsou zcela specifické a na území Krkonoš se jinde nenacházejí. I proto jsme si k nim, stejně jako všichni ostatní z Pece, vytvořili vztah. Rádi bychom proto vyjádřili určitou úctu k danému místu a jeho lidem tím, že jeden ze stromů přesadíme do středu budoucího náměstí. Přesun takového dospělého stromu je jak technicky, tak finančně poměrně náročný, přičemž úspěšnost přežití po přesazení je zhruba 50 %. Pojďme si společně držet palce, aby to náš modřín zvládl,“ dodává „Valšovák“ Tomáš Otruba. ZP

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...