V terminálu pohodlně a výrazně levněji

Vydáno 15. 12. 2020

Čeká nás první zima, ve které do parkování v Peci pod Sněžkou „promluví“ dopravní terminál.

Místní i pravidelní návštěvníci vědí, že právě parkovací kapacity a špatná průchodnost města trápí Pec dlouhodobě. V zimě zvlášť proto, že u krajnic zůstává sníh, mezi chodci v lyžácích se proplétají skibusy a osobní vozy s horšími pneumatikami mají občas problém se rozjet i na rovině.

I proto patří výstavba parkovacích domů, zkapacitnění některých stávajících ploch a regulace pohybu aut v samotném centru města k dlouhodobým prioritám místní samosprávy.

Původně se počítalo s využitím terminálu s kapacitou 475 míst pro jednodenní hosty celoročně. Nakonec ale zvítězila varianta, kdy tu v zimě zaparkují vícedenní hosté a v létě jednodenní, kteří míří na Sněžku.

„Vícedenní host má výhodu, že parkuje v suchu a teple. Žádné odhazování sněhu, žádné překládání  zavazadel ve sněhu, dešti a blátě. V terminálu je vyhřívaná čekárna a toalety, hned vedle na benzínce příjemné bistro s dobrou kávou,“ vyjmenovává výhody terminálu starosta Alan Tomášek.

Pohodlnější by měla být nakládka i pro taxikáře, či ubytovatele. Ti z nich, kteří projeví zájem, můžou dostat čip a provozovatel parkovacího domu si zaregistruje jeho SPZ. Díky tomu bude mít přístup nejen do spodní části terminálu určeného pro nakládku, ale pro bagáž bude moci dojet i do pater přímo  k zaparkovanému vozu svých hostů,“ vysvětluje starosta.

Pokud se doplní systém o detekci volných míst, bude možné do budoucna rezervovat konkrétní parkovací místo současně s rezervací pobytu. První rok provozu Dopravního terminálu přinese zkušenosti, ze kterých bude možné do budoucna čerpat a systém dále doplnit a upravit.

Místo pro dlouhodobé stání si ale místní obyvatelé a podnikatelé mohli objednat již teď. V tom nejspodnějším patře je pro ně vyhrazeno 34 míst.

I školní lyžařské kurzy budou mít letos díky terminálu pohodlnější nakládku a vykládku. Překládání škol a hromadných zájezdů bude probíhat v zálivech před Dopravním terminálem, kde se vejdou až čtyři autobusy. Další místa se nachází přímo v Dopravním terminálu, kde budou žáci i jejich učitelé při překládání zavazadel z autobusu na dopravní prostředky ubytovatelů, krytí před nepřízní počasí. Pro odstavení autobusů je určené parkoviště pro 6 autobusů vedle čerpací stanice.

Odpadne tak nedůstojné a nebezpečné překládání školních zájezdů na náměstí před hotelem Hradec, kde dojde k revitalizaci náměstí, vybudování točny a nové pěší zóny.

Cena je motivující

Město nepředpokládá, že by dopravní terminál návštěvníci nevyužívali. Kromě komfortu pro sebe a svůj vůz k tomu budou mít ještě jeden pádný důvod a to je cena. V terminálu bude levnější cena parkovného, tedy 120 Kč za den bez slevy na Kartu hosta a 70 Kč za den s platnou Kartou hosta při vícedenním parkování. Cílem je motivace využívat primárně dopravní terminál z důvodu odlehčení přetíženým lokalitám a uvolnit centra města od aut.

Ceník parkovného na městských parkovištích

 
P1 Dopravní terminál - 120 Kč/den, 70 Kč/den - vícedenní host s platnou Kartou hosta

P3 Pec pod Sněžkou Kaplička, Bystřiny - 240 Kč/den, 120 Kč/den - vícedenní host s platnou Kartou hosta

P5 Velká Úpa náměstí - 240 Kč/den, 120 Kč/den - vícedenní host na Kartu hosta

P6 Velká Úpa Za řekou - 120 Kč/den, 70 Kč/den - vícedenní host na Kartu hosta

První tři hodiny parkování se počítají po hodinách, každá započatá á 40 Kč (max 120 Kč) dále platí denní tarif

Vícedenní host se počítá od dvou dnů výše

„Cena parkovného vychází od 3 Kč po 10 Kč na hodinu, což nám přijde adekvátní v kontextu toho, jaké má město velké náklady na úklid a údržbu komunikací a parkovišť. nemluvě o nákladech na jejich vybudování a techniku. Ve městě často člověk zaplatí o mnoho více,“ vysvětluje starosta s tím, že po skončení zimní sezóny budou osazena všechna městská parkoviště moderními platebními automaty, kde bude možné platit za parkovné kreditní kartou a uplatnit slevu na Kartu hosta.

Na Zeleném potoce, které vlastní spol. Mega Plus platí stejné ceny jako u městských parkovišť, ale není zde možné uplatnit slevu na Kartu hosta. Výhodu tu mají lyžaři, kteří si rezervují parkování při nákupu online skipasu na skiresortcard.cz. Pak vyjde den parkování na 100 Kč. Parkování pro návštěvníky večerního lyžování stojí 10 Kč, ovšem jen v případě společného nákupu skipasu i parkování online. Všichni ostatní za večerní parkování nově zaplatí.

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

17. 6. 2024

Blíží se nám pátý ročník Krkonošského festivalu minipivovarů. Letos...

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

28. 5. 2024

Pošta v Peci pod Sněžkou přešla od 2. 5. na provoz pošta Partner a ...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina v provozu od 1. 5. 2024