Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou: Spojení ochrany přírody a horské turistiky

Vydáno 10. 6. 2023

Sněžka, nejvyšší hora České republiky, se opět dočkala důležité události. V sobotu 20. května se zde konala environmentální akce Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou a přinesla očekávané výsledky, ale i nové zážitky a zajímavé momenty.

Letošní jarní ročník byl opravdu výjimečný. Poprvé vyšlo příjemné počasí a to byl pro organizátory i dobrovolníky velký dárek. Díky vlídnému počasí mohli dobrovolníci poprvé v historii akce vyjet lanovkou až na vrchol Sněžky. V minulých ročnících počasí vždy omezilo její provoz a  jezdila jen do stanice Růžová hora. Slunečné nebe a příjemné teploty přilákaly nejen účastníky z řad místních obyvatel, ale také mnoho turistů. Jsme rádi, že si lidé uvědomují význam ochrany přírody a chtějí se na ní i podílet.

 

Při ranní prezenci nás oslovil mladý pár ze Slovenska, který byl v Krkonoších poprvé a akce je zaujala. Díky našemu doporučení si prošli místa, která by sami nenavštívili a ještě nám tam uklidili. Nezapomenutelný zážitek se odehrál na Sněžce, kdy pán z páru dobrovolníků, kteří k nám jezdí pravidelně až z Pardubic, sundal pracovní rukavice a na vrcholu Sněžky požádal svou partnerku o ruku.Gratulujeme. K úklidu se připojil i tým zaměstnanců Grand hotelu Hradec a Hotelu Omnia z Janských lázní. Pevně věříme, že k příštímu úklidu se připojí i další.

 

V rámci letošního úklidu byly posbírány odpadky na vrcholu Sněžky, na dvou hlavních výstupových trasách - Obřím dolem i přes Růžohorky, v Herní krajině i sestupových trasách do Velké Úpy. Díky tomu, že lanovka jela až na vrchol Sněžky, prošli někteří dobrovolníci okolo Luční boudy a Výrovky a do údolí se vrátili přes Richtrovy boudy, po zelené od Rozcestí, ale i přes Liščí horu a Vlčí jámou. Skupina z hotelů Hradec a Omnia posbírala odpadky kolem Zeleného potoka v centru Pece a v oblasti sjezdovek. 

 

Závěrem už jen poděkování všem, kteří se na akci podíleli. Za organizaci a propagaci akce děkujeme SCRP, KRNAPu za spolupráci při svážení odpadu z hřebenů a Technickým službám MěÚ Pec pod Sněžkou za jejich odvoz a likvidaci. Hlavním partnerem akce je LD Sněžka, která dobrovolníkům poskytuje jízdu lanovkou zdarma. Stejně tak bychom rádi poděkovali i dalším partnerům, kteří nabízí zajímavé slevy v restauracích, na služby nebo ubytování, díky kterému dobrovolníci nepřijedou jen jako jednodenní návštěvníci, ale pobyt si prodlouží. Těmto institucím patří velké poděkování za jejich angažovanost a přispění k úspěšnosti celé akce.  Připojte se i vy k podzimnímu úklidu, který proběhne v sobotu 7. října 2023.

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...