Tradice sklářského řemesla v Krkonoších

Vydáno 25. 1. 2021

Již v první polovině 18. století se staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě. I v dnešní době sklářské výrobky vyvážené daleko za hranice České republiky konkurují světové produkci. Zručnost a nápaditost českých sklářských mistrů můžete obdivovat v jejich dílnách. Vydejte se na místa, kde uvidíte skláře při práci a zažijete neopakovatelné chvíle zapisující se do historie řemesla.

Podívat se na výrobu foukaných skleněných perliček zajděte do rodinné firmy Rautis v Poniklé www.rautis.cz. Projdete si proces foukání, stříbření, barvení, řezání až k samotné montáži skleněných ozdob. V kreativní dílně si sami též můžete některou z ozdob vyrobit, a držet na chvíli v rukou práci perlařů, která je zapsána na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Sklárna Novosad & Syn v Harrachově je nejstarší sklárnou v Čechách www.sklarnaharrachov.cz. Vyrábí se zde luxusní nápojové sklo a lustry. A i tady máte možnost se dozvědět, jak se fouká sklo, jak se brousí, a v muzeu si prohlédnout sbírku těch nejcennějších výrobků.

Unikátní dekorační a užitkové ryté sklo vyrábí více jak 30 let rodinná firma DaMiRS v Čisté u Horek www.damirs.cz. Vybírat lze z velkého množství rytých vzorů na vázách, sklenkách, půllitrech, lahvích či tyffany doplňků a lamp. Vymyslet si však můžete i vlastní originální vzor a nechat si jej na zakázku vyrobit.

Nadechni se v Malé Úpě! To je řemeslná dílna paní Dany Augustové, kde máte možnost si vyrobit vlastní vinuté perle a z nich si pak smontovat náramek, náušnice nebo náhrdelník. A pokud si chcete tvoření vyzkoušet v teple domova, objednejte si Tvořivou krabičku na stránkách dílny www.danaaugustova.cz.

Originální šperk, který potěší každou ženu, slečnu, dívenku, zakoupíte nebo si necháte na zakázku vyrobit u Hanky Šebkové ve Špindlerově Mlýně www.pribehperel.cz. Vyrábí s velkou trpělivostí nádherné vinuté perle, z kterých pak tvoří dle vlastní fantazie a vkusu jedinečné šperky i dekorace do bytu či na zahradu.

Vydat se za dalšími sklářskými mistry v Čechách lze díky Křišťálovému údolí www.crystalvalley.cz. Zde najdete příběhy jednotlivých míst a informace, kam se za skláři vypravit na exkurzi.

 

oblastní destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...

Pec pod Sněžkou již po 24. přispěla do Tříkrálové sbírky

Pec pod Sněžkou již po 24. přispěla do Tříkrálové sbírky

20. 1. 2024

Letošní Tříkrálová sbírka, se opět stala symbolem solidarity a soun...

Na co se můžete těšit v zimě v Peci pod Sněžkou

Na co se můžete těšit v zimě v Peci pod Sněžkou

1. 12. 2023

Se zimou přichází do Pece pod Sněžkou nové možnosti pro všechny, kt...