Tradice sklářského řemesla v Krkonoších

Vydáno 25. 1. 2021

Již v první polovině 18. století se staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě. I v dnešní době sklářské výrobky vyvážené daleko za hranice České republiky konkurují světové produkci. Zručnost a nápaditost českých sklářských mistrů můžete obdivovat v jejich dílnách. Vydejte se na místa, kde uvidíte skláře při práci a zažijete neopakovatelné chvíle zapisující se do historie řemesla.

Podívat se na výrobu foukaných skleněných perliček zajděte do rodinné firmy Rautis v Poniklé www.rautis.cz. Projdete si proces foukání, stříbření, barvení, řezání až k samotné montáži skleněných ozdob. V kreativní dílně si sami též můžete některou z ozdob vyrobit, a držet na chvíli v rukou práci perlařů, která je zapsána na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Sklárna Novosad & Syn v Harrachově je nejstarší sklárnou v Čechách www.sklarnaharrachov.cz. Vyrábí se zde luxusní nápojové sklo a lustry. A i tady máte možnost se dozvědět, jak se fouká sklo, jak se brousí, a v muzeu si prohlédnout sbírku těch nejcennějších výrobků.

Unikátní dekorační a užitkové ryté sklo vyrábí více jak 30 let rodinná firma DaMiRS v Čisté u Horek www.damirs.cz. Vybírat lze z velkého množství rytých vzorů na vázách, sklenkách, půllitrech, lahvích či tyffany doplňků a lamp. Vymyslet si však můžete i vlastní originální vzor a nechat si jej na zakázku vyrobit.

Nadechni se v Malé Úpě! To je řemeslná dílna paní Dany Augustové, kde máte možnost si vyrobit vlastní vinuté perle a z nich si pak smontovat náramek, náušnice nebo náhrdelník. A pokud si chcete tvoření vyzkoušet v teple domova, objednejte si Tvořivou krabičku na stránkách dílny www.danaaugustova.cz.

Originální šperk, který potěší každou ženu, slečnu, dívenku, zakoupíte nebo si necháte na zakázku vyrobit u Hanky Šebkové ve Špindlerově Mlýně www.pribehperel.cz. Vyrábí s velkou trpělivostí nádherné vinuté perle, z kterých pak tvoří dle vlastní fantazie a vkusu jedinečné šperky i dekorace do bytu či na zahradu.

Vydat se za dalšími sklářskými mistry v Čechách lze díky Křišťálovému údolí www.crystalvalley.cz. Zde najdete příběhy jednotlivých míst a informace, kam se za skláři vypravit na exkurzi.

 

oblastní destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí

Otevření Herní krajiny Pecka

Otevření Herní krajiny Pecka

17. 5. 2021

Již od 22. května bude v provozu Herní krajina Pecka

Lanovka na Sněžku brzy pojede

Lanovka na Sněžku brzy pojede

10. 5. 2021

Letní provoz lanové dráhy bude zahájen ve středu 12. května

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu

20. 4. 2021

Podmínky a pravidla soutěže na Facebooku a Instagramu