Tam, kde se pije medvědí mlíko a jedí borůvky se šlehačkou

Vydáno 1. 8. 2022

Luční enkláva Severka je jedním z klimatického pohledu nejdrsnějších míst Pece pod Sněžkou. Přesto sem každý rok vystoupají tisíce lidí. I teď, když tu z pohledu turistického ruchu „nic není“. Obdivují jedinečný výhled na hřeben Sněžky a Studniční hory, nádherné louky a klid, tak nějak… na konci světa.

Podle krajinného ekologa Pavla Klimeše byla Severka po dlouhá léta pouze letní enklávou. Není se co divit. Sníh je tam ještě v dubnu a znovu napadne třeba už v září. Půda nestihne vyschnout a tráva roste velmi rychle a vydatně. I proto tam hospodáři z údolí měli své seníky a stáda. „Celoročně lidé Severku osídlili až poté, co skokově narostl počet obyvatel a zkrátka nebylo, kde jinde bydlet. Stávalo se, že mladší syn, který nezdědil dům v údolí si přestavěl seník na chaloupku a zůstal na Berauerbergu, jak se danému místu dříve říkalo,“ dodává Klimeš.
 

Severku Severkou udělali Luczkovi

Severka se šesti chalupami byla jednou z  posledních enkláv, kde se rozhodli začít poskytovat služby turistům. S  přestavbou chalupy čp. 69 začala rodina Ulrichova, která zde působila od 30. let 20. století. Kvůli válce a odsunu svůj záměr nedokončila. Po válce přišli za prací do Pece, na tehdejší Boudu Máma, Václav a Marie Luczkovi. Chtěli se tu usadit a enkláva jim učarovala. Berauerbaude, tedy čp. 69, si vzali do národní správy, později chalupu koupili a  začali tu hospodařit. Tak říkajíc dokončili to, co Ulrichovi začali, jen s novým názvem Severka.

„Po válce se změnila klientela. O organizovanou rekreaci se starala ROH a zotavovny s  kulturními referenty. Ti měli za úkol připravit program a brát své hosty na výlety. A tak Václav s Marií přišli s originální nabídkou. Existoval rozvrh, podle kterého kulturní referenti brali své hosty na Severku. V pondělí třeba chodila Pražská, v úterý Husovka a tak podobně. Václav s Marií jim udělali medvědí mlíko a borůvkový pohár se šlehačkou. Václav ručně šlehal ve velké kádi šlehačku z domácího mléka, protože měli vždy pár krav, a celý proces doprovázel vtipnými průpovídkami. Byl to svéráz a ze Severky udělal unikátní turistický cíl, kam mířili lidé po desetiletí,“ popisuje Pavel Klimeš.

Ostatní stavení zůstala víkendovými chaloupkami. Scházeli se tu intelektuálové z Prahy, vodáci, olympijští medailisté z kanoistiky a jezdil sem i spisovatel Škutina, který o Severce později v  emigraci vydal povídku, jen změnil jméno místa na Polárka.

„Severka byla takový fenomén, že Václava komunisté v podstatě nechali podnikat, ale často byl v  jejich hledáčku. Traduje se i pár úsměvných situací. To, když StB Václava zatkla a odvezla ho do Trutnova na výslech. Z Pražské boudy přišla skupina odborářů na medvědí mlíko a borůvky se šlehačkou. Dozvěděli se, že nic nedostanou, protože je Václav v  Trutnově. Mezi rekreanty z Pražské byl i vysoce postavený soudruh, který do Trutnova zavolal, aby Václava okamžitě přivezli. Prostě nechtěl přijít o medvědí mlíko, šlehačku a hlavně Václavovo vypravování,“ říká Pavel Klimeš.

Na Severku to lidi táhlo i po revoluci. I když se klientela změnila, dál to byla stejná rutina. Chalupa, krávy, ubytování hostů, borůvky a medvědí mléko – byla to každodenní dřina, kterou Marie a Václav podnikali víc než šedesát let. Severka byla pro ně osudovým místem. Po smrti Marie pokračoval Václav sám. Po něm pak na enklávě hospodařila jedna z dcer, Hanka, která krávy vyměnila za koně. Pomáhal jí syn Ota, který byl posledním majitelem chalupy před Mlejnkovými. Podle Pavla Klimeše se právě Luczkovi zasloužili o to, že enkláva žila. Zachránili ji před zalesněním a díky pastvě a hnojení z ní udělali významnou botanickou lokalitu. Bez nich by tohle místo čekal podobný osud jako třeba Tippeltovky, které se postupně dostaly mimo zájem místních i turistů. ZP
 
zdroj: Pecký zpravodaj - léto 2022

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

17. 6. 2024

Blíží se nám pátý ročník Krkonošského festivalu minipivovarů. Letos...

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

28. 5. 2024

Pošta v Peci pod Sněžkou přešla od 2. 5. na provoz pošta Partner a ...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina v provozu od 1. 5. 2024