Staveniště za nová pracovní místa

Vydáno 1. 10. 2017

Pecké centrum mění svou tvář. Prozatím to pro místní ani návštěvníky není příjemný pohled – jeřáby ani hluk ze staveb v centru nejsou ideálním obrázkem horského města. Až ruch utichne, je naděje, že tu ožijí nové stavby, které budou mít přínos nejen pro turisty, ale i pro místní.

Na místě, kde se nyní staví apartmány Svatý Vavřinec, stál ještě donedávna symbol komunistické architektury, velkoprodejna Sněžka. Vejít tam bylo jako vrátit se v čase. Rozvrzané vozíky, kterým se často netočila ani všechna kolečka, a regály zboží, které bylo vyskládané vedle sebe, aby nebylo poznat, že tu výběr není velký. Na stejné místo by se po dostavbě apartmánů měla prodejna potravin vrátit. Jen už by nemělo jít o skanzen, ale o moderní obchod, kam zajdeme na nákup rádi.

Když se před pár lety Kopkovi, kteří v Pecru provozují prodejnu Intersportu, přistěhovali do Pece, byli překvapení, že tu není lékárna ani pořádný obchod s potravinami. Ti, kteří tu žijí dlouho, už vědí, kam zajít pro léky, nebo mají svou zásobu doma. Komfortnější by ale bylo, kdyby tu malou lékárnu přece jen někdo provozoval a kdyby v centru byly taky další malé obchůdky, na které jsme zvyklí z alpských horských středisek nebo třeba z polské Karpacze, kde to v ulicích žije.

Pro nové obchody musí být prostory i zá- kazníci. Vybudování nebytových prostor v přízemí nových staveb bylo proto jednou z  podmínek města. Vzniknou v  apartmá- nech Sv. Vavřinec (bývalý Kubík), v  Pecr Deep (stavba vedle pizzerie na místě bývalých garáží), v  hotelu Hradec, v  apartmá- nech Post Residence (bývalý penzion Zeman) i v Úpa Resortu ve Velké Úpě (místo Uranu).

Všechny nové projekty vznikají na stejném principu jako současný Pecr, tedy na prodeji apartmánů jednotlivcům a jejich následném pronájmu přes recepci. Je to transparentní způsob, který vítá i obec. Vždyť Pecr odvádí do rozpočtu obce na ubytovacích poplatcích každý rok zhruba čtvrt milionu korun. Všechny nové projekty slibují nadstandardní vybavení. I díky tomu by do Pece mohli zamířit noví zákazníci, kteří tento typ ubytování vyhledávají. Jak upozorňuje Martin Kubík, noví návštěvníci pak samozřejmě budou využívat i stávající služ- by. „Je to právě příliv nových zákazníků, který je podmínkou dalšího rozvoje lyžařské- ho areálu, který je zase podmínkou dalšího rozvoje celého horského střediska. V neposlední řadě zde získá svou nemovitost devět desítek rodin, a to mluvíme jen o Sv. Vavřinci. Budou považovat Pec tak trochu za vlastní, budou sem pravidelně jezdit a jejich děti budou v budoucnu považovat za přirozené, že se opět budou vracet sem.“

Každý z projektů počítá i s novými celoročními zaměstnanci. Celkem by mohlo jít až o sto lidí, kteří budou mít na starosti provoz apartmánových domů i služeb, jako jsou restaurace, wellness, fitness a obchody. Tito lidé budou mít další důvod, proč v Peci celoročně žít a využívat stá- vající služby ve městě. „Právě celoroční práce je to, co může udržet místní mladé v Peci. V druhé fázi jim chceme vytvořit také podmínky pro bydlení,“ říká Alan Tomášek.

Na závěr přidám jeden příklad za všechny: Do Pece přišli zhruba před 8 lety. Ona pracovala v Praze jako produkční v tiskárně, on byl v létě na střechách a v zimě v půjčovnách lyžařského vybavení. Narodil se jim syn Chrudoš, se kterým Zdenka Kotková zůstala na mateřské. Jaro i podzim, kdy byl Karel Vránek i několik měsíců bez práce, protože celoroční zaměstnání tu nesehnal, museli sahat do finančních rezerv. Zdenka si několikaletou mateřskou zopakovala ještě s dvojčaty Aničkou a Julinkou. Celou dobu zvažovali, že z Pece pod Sněž- kou odejdou. Navzdory tomu, že tu všichni mají trvalé bydliště a žít tu chtějí. Důvodem byl nedostatek pracovních nabídek. Karta se obrátila v době, kdy se v Pecru otevíral sportovní obchod. Karel Vránek tu pracuje téměř od začátku. Zdenka po mateřské nastoupila do nové pecké firmy Reality Pec, která spravuje apartmány Kovárna a Sněžka Residence a má na starosti celý projekt budoucí Post Residence. Dva stá- lé platy znamenají větší pohodu, možnost plánovat a jet se třemi dětmi i na dovolenou. Myšlenka na odchod z Pece? Dávno zapomenuta.

 

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

Krkonošský festival minipivovarů - letos v Peci pod Sněžkou

17. 6. 2024

Blíží se nám pátý ročník Krkonošského festivalu minipivovarů. Letos...

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

Město Pec pod Sněžkou zakoupilo budovu České pošty

28. 5. 2024

Pošta v Peci pod Sněžkou přešla od 2. 5. na provoz pošta Partner a ...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina v provozu od 1. 5. 2024