Staňte se součástí DNA Krkonoš

Vydáno 3. 5. 2022

Paměť Krkonoš spustila nový projekt DNA Krkonoš, který zkoumá osídlování Krkonoš. Přestože hlavní náplní neziskovky Paměť Krkonoš je shromažďovat, zpracovávat a uchovávat historické materiály o Krkonoších, věnuje se i lidem, kteří tu žijí teď. My všichni totiž pokračujeme v příběhu Krkonoš, který tu rozepsali naši předchůdci. Odkud ale pocházíme? Jakou mají současné Krkonoše DNA?

Krkonoše jsou náš domov. Málokdo z nás ale má předky, kteří zde žili po generace. V důsledku dějinných událostí se před více než sedmdesáti lety místní obyvatelé téměř kompletně vyměnili. Takže ať chcete, nebo nechcete, většina z nás jsme „naplaveniny“. Kdy se z člověka „naplaveniny“ stává „místňák“? Proč se tu řada lidí jen na chvíli ohřeje a zmizí? Rozhodli jsme se složit mozaiku našich příběhů, která nám může ukázat, jak jsme pestří a proč je tak těžké tu hlouběji zakořenit a jak to případně změnit.

Krkonoše jsou skvělé turistické místo, ale pokud nebudou zároveň domovem lidí, kteří této krajině dávají hlubší smysl, začnou být pouze vyprázdněnou výletní destinací. My jsme ti lidé. Zajímá nás, jak jste se ocitli v Krkonoších: zda tu prostě žila už vaše prapraprababička nebo jste naopak dorazili sami teprve nedávno nebo jste se tu už narodili, přistěhovali jste se spolu s rodiči nebo oni se svými rodiči nebo? Není od věci také zjistit, jestli to bylo kvůli nádherné přírodě a horám, práci, lásce… Nejdále se v pátrání můžeme dostat k roku 1945.

Výzkum DNA Krkonoš probíhá na základě statistických metod, veškeré údaje jsou chráněny a zpracovány anonymně. Staňte se tedy i vy součástí výzkumu DNA Krkonoš, stačí vyplnit dotazník na www.dnakrkonos.cz, popřípadě se zastavit v sídle neziskové organizace Paměť Krkonoš (Třída Josefa II., čp. 83, Horní Maršov), kde vám s jeho vyplněním pomůžeme. Kromě vyplnění formuláře se základními daty máte možnost rozepsat váš příběh či připojit fotografii. Vyplnění dotazníku vám zpříjemní animovaný film, ve kterém vyprávíme čtyři příběhy krkonošských novousedlíků. DNA Krkonoš zkoumáme v prostoru celých hor, tzn. i na polské straně, a to i díky grantu od Evropské unie pro česko-polskou spolupráci v projektu Zachraňme paměť Krkonoš!. Rozhodně se jedná o unikátní prvovýzkum a těšíme se na jeho výsledky!
Za Paměť Krkonoš Eva Hrubá a Klára Stejskalová
FOTO: Martin Paducha

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...