Regubliny Pece potvrdil i Ústavní soud

Vydáno 15. 6. 2019

Spor trval dlouhých osm let, během kterých pecký Územní plán posuzovalo hned několik instancí českých soudů. Konečné slovo měl až Ústavní soud, který na konci května rozhodl, že město smí i nadále používat princip takzvaných regulačních bublin.

Územní plán Pece pod Sněžkou v roce 2011 napadl developer, který chtěl na Předním Výsluní velký bytový dům. Kvůli regublinám a potenciálu zastavěnosti projekt nemohl realizovat, a to se mu nelíbilo. „Územní plán kvalitně ochránil tuto lokalitu právě díky těmto regulačním prvkům. Každá lokalita je popsaná a projednaná s KRNAPem. Dříve o zastavěnosti, potažmo o velikosti domů rozhodovala velikost pozemku a množství dobytka, který se na pozemku pásl. Na stejném principu fungují regubliny. Díky tomu dokážeme zachovat charakter rozptýlené zástavby, která je v horské krajině typická,“ vysvětluje starosta Alan Tomášek a dodává: „Jsem rád, že nám nejvyšší soudní instance dala za pravdu. Jako samospráva máme právo na nastavení vlastních pravidel regulace. Ta jsou navíc velmi přehledná. Každý tak rychle zjistí, zda je v daném území možné stavět, případně, jak může být objekt velký.“

Územní plán a jeho regubliny platily prakticky po celou dobu i přesto, že se jimi osm let zabývaly soudy. Město se totiž odvolalo proti rozhodnutí Krajského úřadu, později proti rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj a následně i proti výnosům všech instancí soudů. Případ se nyní vrací znovu ke Krajskému soudu. Ten ale musí své původní rozhodnutí změnit a rozhodnout v souladu s výnosem Ústavního soudu.

Pro město tak brzy skončí patová situace a bude moci dál na svém Územním plánu pracovat. „Územní plán je funkční, vždy je ale potřeba po čase vše vyhodnotit. Už teď víme, že jakmile soudní tahanice skončí, začneme připravovat změnu Územního plánu č. 1. Máme už nyní nasbíranou řadu podnětů a požadavků. Pokud by měl někdo z majitelů pozemků zájem o změnu ÚZ, je třeba se obrátit na stavebního technika Jiřího Čepelku,“ dodává Tomášek.

Vítejte v Krajině pod Sněžkou

Vítejte v Krajině pod Sněžkou

18. 8. 2023

Užijte si dovolenou s výhodami Karty hosta, která platí v Peci pod ...

Přechod Krkonoš

Přechod Krkonoš

17. 7. 2023

Vychutnejte si romantiku horských túr s noclehy na krkonošských bou...

S každou jízdou na nejvyšší vrchol České republiky pomáháte dětskému hospici Dům pro Julii.

S každou jízdou na nejvyšší vrchol České republiky pomáháte dětskému hospici Dům pro Julii.

30. 6. 2023

Z každé zakoupené jízdenky lanovou dráhou na Sněžku v hlavní sezoně...