Regubliny Pece potvrdil i Ústavní soud

Vydáno 15. 6. 2019

Spor trval dlouhých osm let, během kterých pecký Územní plán posuzovalo hned několik instancí českých soudů. Konečné slovo měl až Ústavní soud, který na konci května rozhodl, že město smí i nadále používat princip takzvaných regulačních bublin.

Územní plán Pece pod Sněžkou v roce 2011 napadl developer, který chtěl na Předním Výsluní velký bytový dům. Kvůli regublinám a potenciálu zastavěnosti projekt nemohl realizovat, a to se mu nelíbilo. „Územní plán kvalitně ochránil tuto lokalitu právě díky těmto regulačním prvkům. Každá lokalita je popsaná a projednaná s KRNAPem. Dříve o zastavěnosti, potažmo o velikosti domů rozhodovala velikost pozemku a množství dobytka, který se na pozemku pásl. Na stejném principu fungují regubliny. Díky tomu dokážeme zachovat charakter rozptýlené zástavby, která je v horské krajině typická,“ vysvětluje starosta Alan Tomášek a dodává: „Jsem rád, že nám nejvyšší soudní instance dala za pravdu. Jako samospráva máme právo na nastavení vlastních pravidel regulace. Ta jsou navíc velmi přehledná. Každý tak rychle zjistí, zda je v daném území možné stavět, případně, jak může být objekt velký.“

Územní plán a jeho regubliny platily prakticky po celou dobu i přesto, že se jimi osm let zabývaly soudy. Město se totiž odvolalo proti rozhodnutí Krajského úřadu, později proti rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj a následně i proti výnosům všech instancí soudů. Případ se nyní vrací znovu ke Krajskému soudu. Ten ale musí své původní rozhodnutí změnit a rozhodnout v souladu s výnosem Ústavního soudu.

Pro město tak brzy skončí patová situace a bude moci dál na svém Územním plánu pracovat. „Územní plán je funkční, vždy je ale potřeba po čase vše vyhodnotit. Už teď víme, že jakmile soudní tahanice skončí, začneme připravovat změnu Územního plánu č. 1. Máme už nyní nasbíranou řadu podnětů a požadavků. Pokud by měl někdo z majitelů pozemků zájem o změnu ÚZ, je třeba se obrátit na stavebního technika Jiřího Čepelku,“ dodává Tomášek.

Na konci sezóny levnější parkování

Na konci sezóny levnější parkování

20. 3. 2023

V Peci pod Sněžkou bude od 20. 3. do 30. 4. 2023 v Dopravním termin...

Rok 2023 bude rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku

Rok 2023 bude rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku

15. 3. 2023

Ve středu 17. května 2023 uplyne 60 let od založení Krkonošského ná...

Lyžování bez davů a lanovky bez čekání

Lyžování bez davů a lanovky bez čekání

13. 3. 2023

Ubytovat se za nejlevnější ceny v sezóně, zaplatit méně za skipasy,...