Prvňáčci samostatně téměř po čtvrt století

Vydáno 15. 9. 2018

Kdy naposledy byla v Peci první třída samostatně? Otázka, která vzbuzovala u starousedlíků stejné reakce: svraštění čela a pokrčení rameny. Nakonec se zdá, že naposledy to bylo přibližně v roce 1995.

Malotřídkový stereotyp pecké školy se podařilo přerušit až nyní. I díky tomu se rozrostl počet tříd a dětí pecké školy. „Vnímám, že pro prvňáčky je to ze školky obrovský skok. Dosud měli všechno připravené a najednou musí pracovat samostatně, musí vstřebat hodně nových informací. I proto je podle mě důležité, aby se jim paní učitelka mohla věnovat. Pokud se podaří opět alespoň takto naplnit první třídu, byla bych ráda, aby byli prvňáčci samostatně i do budoucna,“ říká ředitelka Dita Mrázková, která do Pece přišla přesně před rokem.

Změny udělala nejen ve výuce, ale i ve spolupráci s městem a také v zázemí školy. Letos od září má škola nové schody a nové prosklené dveře, díky kterým do chodby netáhne a je prosvětlená. Děti už se nepřevlékají na chodbě. Mají novou šatnu, která vznikla z dosud nevyužité místnosti. Všechny vchody do školy jsou nově zabezpečeny a vybaveny interkomem s kamerou. Do školy by se tak neměl dostat nikdo cizí. Proměnou prošly zčásti také třídy a nové je vymalování školy a školky.

Od letošního roku zavádí škola i školka pravidelnou výuku angličtiny podle metody Steva Wattse – Wattsenglish. Tu má v Peci na starosti nový pan učitel Václav Štíhel, ve školce ve spolupráci s paní učitelkou Romanou Vinšovou. „Celý systém výuky je připraven tak, aby provázel děti od MŠ až po 5. třídu na ZŠ. Kromě knih dostanou děti také DVD a další výukové materiály. Jsou koncipované tak, že domácí přípravu s dětmi zvládne i ten rodič, který anglicky neumí.“ Ze sportovních aktivit v rámci výuky zůstává letos plavání. „Bruslení jsme pro letošní rok zrušili. Kvůli dojíždění zabrala tato aktivita mnohem více času a na výuku v den bruslení už nebylo mnoho prostoru.“

Po změnách uvnitř budovy čekají teď největší změny zahradu. Škole se na ni podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR. Nová „přírodní zahrada“ bude větší, bude zasahovat až do svahu za budovou. Vznikne tak bezpečná zimní dráha pro pekáčování a letní skluzavka. Nové bude menší pódium, záhonky, ve kterých budou děti moci pozorovat kořenový systém rostlin, zastřešené pískoviště, balanční stezka a taky dřevěný domeček s výukovými prvky. „Děti budou mít možnost pěstovat zeleninu a bylinky. Nahlédnou tak do koloběhu přírody a uvidí, jak se jednotlivé produkty ze zahrady dají využít.

Kromě toho škola získala další dotaci z evropských fondů v rámci takzvaných Šablon II. „Tyto peníze chceme použít hlavně na proškolení učitelů. Jde o Hejného matematiku, předčtenářskou a předmatematickou gramotnost a polytechniku. V rámci Šablon II zavedeme v družině výuku počítačové gramotnosti a budeme mít možnost nakoupit k tomu potřebnou IT techniku. Díky dotaci dostaneme šanci ještě více spolupracovat s KRNAPem a dalšími odborníky z různých oborů.“

Rok ve funkci už si zaslouží bilancování. „Rok to byl hektický. Povedla se řada věcí, ale myslím, že toho pro naše děti můžeme udělat ještě víc. Po roce vidím, že škola tady na horách musí fungovat trošku jinak než škola ve městě, kde mají rodiče v podstatě celý rok stejnou práci. Tady jsou rodiče dětí v zimě hodně zaměstnaní, a tomu se musí přizpůsobit i škola. To důležité se děti zkrátka musí naučit ve škole a na domácí přípravu v zimní sezóně tolik nesmíme spoléhat.“

Poslední rok ukázal, že škola může být inspirativním místem nejen pro děti, ale i pro rodiče. Já jsem tu jako rodič dostala příležitost vyrobit si s dcerou vlastní ozdobu na stromeček nebo se potkat s olympijským vítězem, judistou Lukášem Krpálkem. Jsem ráda, že škola dokáže získat dotační peníze a že město investuje do oprav či obměny vybavení. Je skvělé, když mají děti k dispozici kvalitní pomůcky a před tabulí inspirativní a kvalitní učitele. Vždyť kde jinde to má smysl, než právě ve škole, která vychovává to nejcennější, co máme. Nikdo z Pece si přece nepřeje, aby se scénář starý víc než 20 let opakoval.

Na kolo cyklobusem

Na kolo cyklobusem

22. 5. 2023

Nebaví vás řešit parkování nebo se bojíte prudkého stoupání?

Za zážitky pod Sněžku

Za zážitky pod Sněžku

1. 5. 2023

Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

15. 4. 2023

Herní krajina bude v provozu od 29. 4. 2023.