Projděte se nad vodou v Krkonoších

Vydáno 16. 4. 2021

Potoky, říčky, řeky a vodopády probouzejí život krkonošské přírody

Potoky, říčky, řeky a vodopády probouzejí život krkonošské přírody. Díky všudypřítomné vodě také lidé mohou spatřit pestrou paletu zelených odstínů krkonošských luk, strání, lesů, a zaposlouchat se do zurčení horských pramenů. Ale každý z nás si tohle vše chce určitě vychutnávat „suchou nohou“. A právě díky spolupráci studentů fakulty architektury a Správy KRNAP je nám to umožněno. Na turistických cestách vznikly unikátní, a hlavně užitečné lávky přes vodu.

 

Na projektu se podílelo 30 studentů z pěti ateliérů Ústavu navrhování II FA ČVUT, od návrhu na papíře až po samotnou realizaci na místě. Vše muselo být demontovatelné, snadno přepravitelné bez těžké techniky a také odolné i v lavinových oblastech. Kvůli extrémním klimatickým podmínkám v Krkonoších hrál klíčovou roli materiál, z kterého budou lávky vytvořeny. A tak i kvůli tomuto projektu se studenti museli naučit něčemu novému. Například autoři lávky přes Hlubokou strouhu absolvovali svářečský kurz, díky němuž mohli sami vyrobit pochozí rošty pro lávku nebo navrhnout složitější části z oceli. Na návrzích studenti spolupracovali také s profesionály, inženýry a řemeslníky. A na kterých turistických cestách si můžete lávky prohlédnout a projít se po nich?

 

Nad Špindlerovým Mlýnem ve výšce 1020 m n. m. se nachází lávka přes Medvědí potok. Zavede pěší turisty, cyklisty i běžkaře až k Medvědím Boudám. Další dvě lávky najdete na úbočích Stohu, pokud se z centra Špindlerova Mlýna vydáte po modré turistické trase ke Klínovým boudám. Lávky klenoucí se přes Černou strouhu a Hlubokou strouhu nabízejí kolemjdoucím nádherný výhled do údolí z laviček, které jsou jejich součástí. Na území městyse Černý Důl najdete lávku přes Čistou u Hrnčířských bud. Vypravit se k ní můžete po modré turistické cestě z Černého Dolu, Pece pod Sněžkou nebo také z Vrchlabí. Prozkoumat každý detail této lávky, nazývané též Idin most, také lze pokud se vypravíte na cestu z vrcholu Černé hory na Sněžku. A zatím poslední nejnovější lávka v Krkonoších překlenuje Rennerův potok v Eliščině údolí v Malé Úpě. Je navržena tak, aby po ní mohli přejít nejen rodiče s dětmi putující po maloúpské Pohádkové stezce, ale také auta směřující ke svým domovům.

 

Další zajímavosti o krkonošských lávkách se dočtete v letních turistických novinách Krkonošská sezona, kterou zdarma získáte v krkonošských informačních centrech v červnu 2021.

 

Alena Pacholíková

oblastní destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí

 

Foto: Správa KRNAP, Kamila Antošová

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...