Příběh navrácených třešní

Vydáno 28. 4. 2020

Dříve to byl typický krkonošský obrázek – chalupa na stráni a u ní třešeň nebo jiný ovocný strom. Po období, kdy tu ovocných stromů spíš ubývalo, se trend mění. Přispívají k tomu i Sabine a Karsten Thomschke.

Přestože žijeme v chladnějším horském prostředí, naši předci znali řadu odrůd ovocných stromů, které odolají i drsnějším podmínkám. Pěstitelství se do Krkonoš v posledních letech pomalu vrací a také v Peci se počet ovocných stromů zvyšuje.

Třešňová alej vyrostla na Jeleních loukách, dalších několik nových stromů najdete pod tenisovým kurtem, u chaty Amor nebo na Velké pláni. Za výsadbou těchto stromů stojí manželé z německého Bautzenu, kteří do Pece jezdí posledních dvacet let. „Krkonoše jsme si zamilovali. Nejprve jsme jezdili do Špindlerova Mlýna, ale ten nám už tehdy přišel moc komerční. Při jednom výletě jsme se na Luční boudě seznámili s Lubošem Zemanem, který tam dělal číšníka. Když začal provozovat chatu Amor, začali jsme jezdit k němu. Pec jsme si zamilovali a posledních dvacet let sem zamíříme skoro každý měsíc, třeba alespoň na prodloužený víkend, a často i s přáteli,“ říká Karsten Thomschke.

Za ty roky už manželé prochodili snad všechna místa v okolí, a to včetně starých, nyní už neobnovovaných cest. „Právě ty staré cesty, dnes už téměř neznatelné stezky, máme rádi. Mají svou atmosféru, dýchá z nich historie a je vidět úsilí, které museli lidé vynaložit, než takový kamenný chodník či stezku postavili. Je škoda, že řada z těchto míst dnes nenávratně zarůstá a skončí v zapomnění,“ dodává jeho žena Sabine. 

Myšlenka začít v Peci sázet třešně vznikla při jedné z návštěv. Na Amoru se manželé dali do řeči s německým pamětníkem, který byl po druhé světové válce vysídlený z Pece. „Ten pamětník nám povídal o historii jednotlivých chalup, vzpomínal na to, jak tu žil, a zmínil i to, jak typické byly ovocné stromy kolem chalup. To nás přivedlo na myšlenku tuhle tradici obnovit,“ vzpomíná Sabine Thomschke.

Napoprvé přivezli dvě jabloně a třešeň a vysadili je právě na Amoru. „Jako stavební inženýr občas spolupracuji s jedním zahradnictvím v Bautzenu. Požádal jsem je, aby mi doporučili odrůdu třešně, která dokáže plodit i v horských podmínkách. Vybrali třešeň původem z Bavorska, která má vysoký a pevný kmen. Sázíme je v Peci už řadu let a zdá se, že to byla dobrá volba,“ říká Karsten Thomschke.

Slovem „sázíme“ myslí manželé Thomschke opravdu „sázíme“. Kromě stromků vozí do Pece i vhodnou zeminu a své nářadí. Na domluveném místě vykopou díru a zasadí strom se vším, co k tomu patří. To vše bezplatně. „Někdy se smějeme, že sázíme německé stromy do německé půdy a skrápíme je německým potem, ale je to samozřejmě nadsázka. Ani nevíte, jakou radost nám vždy udělá, když je vidíme kvést nebo pak i plodit,“ doplňuje Karsten Thomschke.

U ovocných stromů tihle manželé ale nekončí. Když Sabine Thomschke slavila loni kulaté narozeniny, přemýšlela, co by jí vlastně udělalo radost. „Přišlo mi, že všechno máme, a tak jsem se rozhodla udělat si dárek jinak. Svým přátelům jsem řekla, ať přispějí na opravu sloupové kapličky v místě tradičně označovaném jako Chaloupky v Peci pod Sněžkou. Celkově jsme vybrali 500 eur, která na opravu tohoto krásného objektu věnujeme,“ vysvětluje Sabine Thomschke.

V minulosti vedle kapličky vyrostla bříza, jejíž kořeny stavbu naklonily. Naposledy prošla kaplička rozsáhlou opravou v roce 2004. Od té doby ji podpírá ocelová socha poutníka. Ve stejném roce do ní výtvarník Zdeněk Petira namaloval deskový obraz s výjevem Abraháma. Lokalitě se totiž dříve říkalo Abrahámovy domky podle zakladatele luční enklávy. Opravu kaple tehdy financovalo město. Vznik deskového obrazu zaplatili manželé Klausovi. V rámci letošní opravy se stavba dočká nové fasády a sanace. Tohle místo má zkrátka štěstí na donátory.

Když se Sabine a Karstena Thomschke zeptáte, co dál, co bude následovat po třešních a kapličce, nejprve pokrčí rameny. Stačí ale chvíle a další plán je tu. „Samozřejmě doufám, že budeme pokračovat ve výsadbě stromů. A viděla jsem na cestě mezi Jelenkami a Severkou rozpadlý most. Třeba nějaké další narozeniny a dary od přátel přispějí k tomu, abychom pomohli k jeho opravě,“ dodává s úsměvem Sabine Thomschke.

Chcete mít u svého domu ovocný strom?

Staré krkonošské odrůdy zažívají svou renesanci. Zasadit si je můžete i vy. Správa KRNAP spolupracuje s odborníky z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousech, kde se starým odrůdám věnují. Teď na jaře doporučujeme zajet si pro stromek přímo tam. Na podzim pak Správa KRNAP chystá prodejní akci ve Vrchlabí, stejně jako loni. Na internetu je k dispozici také brožura Poklady starých zahrad, která o starých odrůdách stromů přímo pojednává. Najdete ji na stránce www.krnap.cz v sekci brožury.

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...