Novodobý četník Karel Kouba

Vydáno 18. 10. 2019

V České republice byste lidí jako on napočítali na prstech jedné ruky. Policistů, kteří by sloužili u Policie ČR rovných 40 let, je v zemi asi jen 150. Těch, kteří by ty roky odsloužili na jednom místě, navíc v místě svého bydliště, jako Karel Kouba, je ale naprosté minimum.

Prarodiče Karla Kouby přišli do Pece, respektive do Velké Úpy, v rámci poválečného osídlování a rodina tu už zůstala. On sám se původně učil ve Vrchlabí autokarosářem. Představa, že stráví život někde v továrně, se mu ale nelíbila. „Chtěl jsem být v Peci. Tohle místo mi přirostlo k srdci. Policisté měli navíc kratší vojnu, a tak jsem na policejní nábor kývl. Odsloužil jsem povinný rok v Praze a pak už nastoupil tady,“ říká Karel Kouba.

Představa Karla Kouby o tom, jak by měl vypadat správný policista na malém městě, je jasná. „Důležitý je každodenní kontakt s lidmi, je potřeba je znát a vycházet s nimi. Zrovna v Peci je ale potřeba znát i místo, vědět, kde je která chalupa a kudy vede která cesta,“ dodává Kouba.

Podle jeho kolegů, ale taky podle řady lidí z Pece se Karlu Koubovi dařilo tyhle ideály naplnit. „Díky tomu, že tu lidi znal, věděl, jak se která chalupa jmenovala před lety a kdo ji vlastnil nebo provozoval, dokázal vždy poradit,“ říká policejní kolegyně Lenka Ondráčková a vzpomíná i na některé jeho zásahy. „Lidé telefonicky ohlásili, že kolem chalupy na protější stráni někdo chodí. Přitom tam nikdo neměl být. Policejní hlídka na místě opravdu objevila muže, který si chatu patrně tipoval. Když uviděl policisty, začal utíkat do stráně a lesa nad chatou. Karel Kouba za ním neběžel. Sedl do auta a tu část kopce objel po silnicích i lesních cestách. Na dotyčného si zkrátka počkal na místě, kde o pár minut později opravdu vyběhl. Vyřešeno za pár minut.“ Nebo když byla na Enzianu ukradena tržba, volala obsluha Karla Koubu. Peněženku i s penězi měl zpátky do hodiny. „Věděl jsem, že tu nějací kopáči pracují na pokládce kabelů, a protože nikdo další – podezřelý – přes město tou dobou nešel, byla cesta do buněk pod Zeleným potokem, kde tehdy bydleli, první volbou,“ vypráví Karel Kouba.

Třetí historka sice asi není úplně podle policejních předpisů, ale taky charakterizuje vysloužilého policistu. V Peci se za dávných dob konala ochutnávka vín a ráno po ní bylo pár lamp podél silnice v centru pobořených. „Karel přišel a zeptal se jen, co ty lampy? Na nic jiného se nevyptával. Říkám mu, Karle, ty lampy budou opravené,“ vzpomíná jeden z pamětníků. Ti, kteří lampy večer poškodili, je nechali opravit. A nic se tehdy nevyšetřovalo. „Tam, kde by jiný sepisoval stohy papírů, dokázal Karel v klidu a často i s nadhledem, ale hlavně způsobem sobě vlastním řešit a vyřešit ke spokojenosti všech složitosti každodenní služby. Jsem velmi ráda, že jsem i já ve svých policejních začátcích měla Karla Koubu jako svého mentora,“ dodává ještě Lenka Ondráčková.

Policejní práce se za těch 40 let hodně změnila. Pan Kouba vzpomíná, že dřív byl policista víc mezi lidmi a taky se všude chodilo pěšky. Ostatně obejít hřebenové chalupy a zkontrolovat, kdo tam pracuje a co se tam děje, to byla pěkná túra. Postupně ale přibylo papírování, a to Karla Koubu tolik nebavilo. „Vadí mi, že teď na policejní práci v terénu – tedy být mezi lidmi, všímat si, mluvit s lidmi – není tolik času, co dřív,“ vypočítává Karel Kouba to, co se změnilo.

V Peci pod Sněžkou za 40 let práce postupně zaučoval téměř všechny, kteří tu dnes slouží. Při vyšetřování se na něj obraceli kolegové z okresu, kraje, ale i ze složek s celorepublikovou působností. Mezi jeho „žáky“ a mladší kolegy patří i současný policejní prezident – brigádní generál Jan Švejdar. Letos se spolu setkali v Praze. Jan Švejdar mu na Policejním prezidiu předal ocenění za 40 let služby. Zdá se, že není nic lepšího než uzavřít svou kariéru tím, že vám žák podá ruku a poděkuje za to, co jste posledních 40 let dělal.

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...