Nová parkovací místa díky čtyřem projektům

Vydáno 17. 9. 2016

Jde o pár dní po Vánocích a o několik slunečných dní v létě. To se pak silnice z Velké Úpy do Pece promění v parkoviště. Auta návštěvníků stojí v dlouhé koloně a celé město je ucpané. Aby se podobná situace v budoucnu již neopakovala, chce město postavit parkovací dům ve Velké Úpě a dopravní terminál u benzínové stanice. Dvě menší parkoviště se pak dočkají zastřešení.

Už v příštím roce by se ve Velké Úpě mělo začít stavět. V lokalitě Portášky vznikne naučná stezka v podobě herní krajiny PECKA. Ta má ve třech tematických částech představit rodinám s dětmi vodní svět, život v korunách i život v lese s detaily ze života jelena, rysa nebo mravenců. Projekt za 33 milionů korun je originální a na rozdíl od stezek v korunách nebo v oblacích nikde jinde nestojí. Má se stát druhým turistickým cílem Pece a z Velké Úpy udělat ideální místo pro rekreaci rodin s dětmi. Třeba i proto, že vstup na stezku nebude zpoplatněn.

Portášky ale nebudou jediným místem, kde lze očekávat čilý stavební ruch. Současné parkoviště u hotelu Relax se totiž změní na parkovací dům s kapacitou cca 350 míst. Dům by měl zabírat jednu třetinu současného parkoviště. Pokračovat má přes řeku až do stráně za ní. Prostor před budovou by měla zaplnit zeleň, stromy a krátkodobé stání. Stavbu za 80 milionů korun chce město financovat ze svého rozpočtu a částečně s využitím úvěru. V létě bude sloužit návštěvníkům herní krajiny, v zimě pak lyžařům. V budoucnu by právě zde mohli parkovat jednodenní návštěvníci místních sjezdovek, kvůli kterým v zimě nejčastěji kolabuje provoz ve městě. Odtud by se ke sjezdovkám dostaly skibusy nebo spíš elektrobusy.

Právě s pendlujícími elektrobusy, které budou vozit návštěvníky od Velké Úpy přes Pec až k Javoru či ke Sněžce počítá projekt dopravního terminálu, který má vyrůst na ploše parkoviště vedle čerpací stanice. Pěti či šestipatrová budova má mít kapacitu zhruba 400 míst a bude hlavním dopravním uzlem města. Sem budou jezdit autobusy s turisty a lyžaři a právě odsud budou odjíždět také skibusy. Na projekt za zhruba 200 milionů korun chce město získat dotaci, která by mohla pokrýt až 85 % nákladů.

Změn se dočkají i menší parkovací plochy ve městě. Překladiště pro boudaře ve Velké Úpě naproti Atlasu půjde více do hloubky a zastřeší se. Tím vzniknou nová parkovací místa i prostor pro pohodlnější překládání zavazadel a vykládání vozů. Právě auta rekreantů z Velké Úpy dosud v zimě často blokovala křižovatku u Uranu. Stejně tak se zastřešení (a tím navýšení kapacity) dočká i plocha parkoviště u přehrady v Peci, kde může krytý prostor sloužit i kulturním akcím v případě nepříznivého počasí.

Poslední zásadní změna pak čeká v nejbližších dvou letech taky prostor u kapličky. Část před ní bude sloužit krátkodobému stání a mezi auty budou kromě nových stromů i dřevěná mola, kde bude možné si odpočinout. Kaplička by tak konečně měla získat prostor, který si zaslouží.

Pokud se vše povede, projde veřejný prostor ve městě do konce roku 2018 revoluční proměnou. Ta přinese až 800 nových parkovacích míst, která „uklidí“ auta návštěvníků i v těch nejexponovanějších termínech jinam než na ulice a podél silnice. Zlepší se tak komfort nejen pro návštěvníky Pece, ale hlavně pro její vlastní obyvatele. Město už nebude spojováno pouze s jediným letním tahákem – Sněžkou, ale bude mít i další velmi netradiční atrakci v podobě herní krajiny PECKA. To vše s náklady zhruba 400 milionů korun, z čehož by méně než polovinu mohly pokrýt evropské dotace. Pro zbytek nákladů na tyto projekty chce město najít takové financování, které umožní zachovat si dostatečnou finanční rezervu na „špatné časy“ i na další rozvoj. Město je nyní bez dluhů a na městském účtu leží zhruba 110 milionů korun. Část projektů tak může Pec zaplatit z vlastních zdrojů, další pak bude financovat z úvěrů.

Ukliďme Sněžku a pod Sněžkou na podzim 2021

Ukliďme Sněžku a pod Sněžkou na podzim 2021

14. 10. 2021

Podzimní akce Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou je za námi a tak už nás ...

Okolo Pece

Okolo Pece

17. 9. 2021

Ohlédnutí za cyklistickým závodem Okolo Pece 11. 9. 2021

Pozvánka na Krakonošův Guláš

Pozvánka na Krakonošův Guláš

27. 8. 2021

Poslední volné místo pro soutěžní tým o nejlepší Krakonošův guláš 2021