Naše Krkonoše

Vydáno 28. 2. 2023

Rozhovory z hor otevírají druhou sezonu.

Také jste propadli kouzlu podcastů? Doprovází vás na cestách, při dlouhém čekání kdekoliv, nebo třeba doma v kuchyni? Pak vám vřele doporučujeme odebírat i ty naše krkonošské. Poslechnete si v nich o místech, která máte za humny, ale která jste možná ještě neobjevili. Strhne vás vyprávění vašich sousedů, protože to jsou inspirativní lidé, kteří v horách prožívají své skutečné příběhy. Každý jinak a s jiným posláním, každý však již dnes zapsaný do historie Krkonoš. 

Kdo pro vás podcasty připravuje?

Za rozhovory Naše Krkonoše stojí Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše: Krkonoše – svazek měst a obcí. Průvodkyní je slovenská moderátorka Mária Maťková (@matkovamay), která v Krkonoších sice již nějakou dobu žije, ale stále se na ně dívá zkoumajícíma očima a vždy má ty správné otázky. Často se podcasty natáčejí v terénu, na zajímavých místech, proto doporučujeme nejen poslech, ale také shlédnutí výsledných videí. 

  1. dílů je již nyní k poslechu, další budou přibývat

Celkem 11 hostů přijalo v roce 2022 pozvání do podcastu Naše Krkonoše. Povídání otevřel tématem Osídlování Krkonoš historik Jiří Louda. Marek Kulhavý představil řemeslo, které se díky své jedinečnosti dostalo na seznam UNESCO – perlařinu. Do malebných Pasek nad Jizerou se Mária vypravila za Andreou Bariakovou, která jí poutavě vyprávěla příběh zapadlých vlastenců i krkonošské houslařské školy. Michal Skalka je nejen vedoucím ekologické výchovy Správy KRNAP, ale také skvělým vypravěčem – snad nikdo jiný nedokáže pravidla chování v národním parku vysvětlit tak polopaticky a zábavně. O své lásce k horám, létání a meteorologii vyprávěla Márii Alena Zárybnická. Věděli jste, že ve Špindlu našla domov a že již léta školí příslušníky horské služby? O práci v horské službě se dozvíte mnohé díky Ludvíku Strejčkovi, který jako její člen zasvětil celý svůj život pomoci lidem, kteří se ocitli ve spárech drsných podmínek Krkonoš.

Na pozadí Sněžka a krásný letní den, v popředí Radek Drahný a jeho vyprávění o fenoménech Krkonoš, kterým jednoduše vysvětluje to hlavní, co by o krkonošské přírodě měl vědět každý z nás. To je podcast, který určitě stojí za to i vidět. O tom, co je to Veselý výlet nebo Paměť Krkonoš povypráví Lenka Klimešová s manželem Pavlem. Jak fungují projekty s udržitelným konceptem a jak nežít na dluh vysvětlí zakladatelka neziskové organizace DOTEK Hana Kulichová. Spojení krásného místa, majestátního stromu a volnosti zhoupnutí nás umí naplnit čirou radostí. Tu nám zprostředkovává díky projektu Houpačky z hor Lukáš Neklan. Radost máme také ze skvělých sportovních výkonů našich rodáků. Za mnohými úspěchy stojí trenér a sběratel Aleš Suk. Lásku k bílému sportu nyní předává návštěvníkům v Muzeu lyžování v Dolní Branné.

Další zajímavé rozhovory přinese rok 2023

Nový rok otevřela se skialpy na nohou česká výšková horolezkyně Soňa Boštíková. Vydejte se na hřebeny Krkonoš s držitelkou českého ženského výškového rekordu. 

Již nyní pro vás připravujeme další rozhovory. Jeden z nich bude například věnován Harrachům. O tomto významném šlechtickém rodě, jehož odkaz si letos intenzivně připomínáme v rámci Roku Harrachů, povypráví historik Jan Luštinec. Jak se chovat bezpečně na horách probereme se zástupcem Horské služby, podíváme se za pravými horskými boudaři a na mnohá další místa a za mnohými dalšími příběhy. 

Sledujte a poslouchejte Naše Krkonoše. 

Kde si můžete rozhovory poslechnout?

Najdete je pod názvem Naše Krkonoše v aplikacích Spotify a Google Podcasty nebo na YouTube ve formě videa z celého rozhovoru. 

Alena Cejnarová

Krkonoše – svazek měst a obcí

Destinační společnost pro TO Krkonoše

Na konci sezóny levnější parkování

Na konci sezóny levnější parkování

20. 3. 2023

V Peci pod Sněžkou bude od 20. 3. do 30. 4. 2023 v Dopravním termin...

Rok 2023 bude rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku

Rok 2023 bude rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku

15. 3. 2023

Ve středu 17. května 2023 uplyne 60 let od založení Krkonošského ná...

Lyžování bez davů a lanovky bez čekání

Lyžování bez davů a lanovky bez čekání

13. 3. 2023

Ubytovat se za nejlevnější ceny v sezóně, zaplatit méně za skipasy,...