Naše Krkonoše

Vydáno 28. 2. 2023

Rozhovory z hor otevírají druhou sezonu.

Také jste propadli kouzlu podcastů? Doprovází vás na cestách, při dlouhém čekání kdekoliv, nebo třeba doma v kuchyni? Pak vám vřele doporučujeme odebírat i ty naše krkonošské. Poslechnete si v nich o místech, která máte za humny, ale která jste možná ještě neobjevili. Strhne vás vyprávění vašich sousedů, protože to jsou inspirativní lidé, kteří v horách prožívají své skutečné příběhy. Každý jinak a s jiným posláním, každý však již dnes zapsaný do historie Krkonoš. 

Kdo pro vás podcasty připravuje?

Za rozhovory Naše Krkonoše stojí Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše: Krkonoše – svazek měst a obcí. Průvodkyní je slovenská moderátorka Mária Maťková (@matkovamay), která v Krkonoších sice již nějakou dobu žije, ale stále se na ně dívá zkoumajícíma očima a vždy má ty správné otázky. Často se podcasty natáčejí v terénu, na zajímavých místech, proto doporučujeme nejen poslech, ale také shlédnutí výsledných videí. 

  1. dílů je již nyní k poslechu, další budou přibývat

Celkem 11 hostů přijalo v roce 2022 pozvání do podcastu Naše Krkonoše. Povídání otevřel tématem Osídlování Krkonoš historik Jiří Louda. Marek Kulhavý představil řemeslo, které se díky své jedinečnosti dostalo na seznam UNESCO – perlařinu. Do malebných Pasek nad Jizerou se Mária vypravila za Andreou Bariakovou, která jí poutavě vyprávěla příběh zapadlých vlastenců i krkonošské houslařské školy. Michal Skalka je nejen vedoucím ekologické výchovy Správy KRNAP, ale také skvělým vypravěčem – snad nikdo jiný nedokáže pravidla chování v národním parku vysvětlit tak polopaticky a zábavně. O své lásce k horám, létání a meteorologii vyprávěla Márii Alena Zárybnická. Věděli jste, že ve Špindlu našla domov a že již léta školí příslušníky horské služby? O práci v horské službě se dozvíte mnohé díky Ludvíku Strejčkovi, který jako její člen zasvětil celý svůj život pomoci lidem, kteří se ocitli ve spárech drsných podmínek Krkonoš.

Na pozadí Sněžka a krásný letní den, v popředí Radek Drahný a jeho vyprávění o fenoménech Krkonoš, kterým jednoduše vysvětluje to hlavní, co by o krkonošské přírodě měl vědět každý z nás. To je podcast, který určitě stojí za to i vidět. O tom, co je to Veselý výlet nebo Paměť Krkonoš povypráví Lenka Klimešová s manželem Pavlem. Jak fungují projekty s udržitelným konceptem a jak nežít na dluh vysvětlí zakladatelka neziskové organizace DOTEK Hana Kulichová. Spojení krásného místa, majestátního stromu a volnosti zhoupnutí nás umí naplnit čirou radostí. Tu nám zprostředkovává díky projektu Houpačky z hor Lukáš Neklan. Radost máme také ze skvělých sportovních výkonů našich rodáků. Za mnohými úspěchy stojí trenér a sběratel Aleš Suk. Lásku k bílému sportu nyní předává návštěvníkům v Muzeu lyžování v Dolní Branné.

Další zajímavé rozhovory přinese rok 2023

Nový rok otevřela se skialpy na nohou česká výšková horolezkyně Soňa Boštíková. Vydejte se na hřebeny Krkonoš s držitelkou českého ženského výškového rekordu. 

Již nyní pro vás připravujeme další rozhovory. Jeden z nich bude například věnován Harrachům. O tomto významném šlechtickém rodě, jehož odkaz si letos intenzivně připomínáme v rámci Roku Harrachů, povypráví historik Jan Luštinec. Jak se chovat bezpečně na horách probereme se zástupcem Horské služby, podíváme se za pravými horskými boudaři a na mnohá další místa a za mnohými dalšími příběhy. 

Sledujte a poslouchejte Naše Krkonoše. 

Kde si můžete rozhovory poslechnout?

Najdete je pod názvem Naše Krkonoše v aplikacích Spotify a Google Podcasty nebo na YouTube ve formě videa z celého rozhovoru. 

Alena Cejnarová

Krkonoše – svazek měst a obcí

Destinační společnost pro TO Krkonoše

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...