Na medvědí mléko znovu na Severku

Vydáno 18. 8. 2022

Když v roce 2011 hledali Mlejnkovi chalupu, kterou by si koupili pro vlastní potřebu, zavedl je inzerát i sem na Severku. Petr Mlejnek vzpomíná, jak mu ten výhled do údolí i krkonošský hřeben učarovaly. Koupili chalupu Světýlko, upravili si ji ke své potřebě a měli za to, že mají hotovo. Pak ale přišla nabídka koupit chalupu Na konci světa. „Zprvu jsem to bral jen jako investiční záležitost. Jde totiž o chalupu přímo za naším Světýlkem. Člověk chce mít jistotu, že mu tam nikdo nepostaví něco jiného,“ vysvětluje Petr Mlejnek.

V  roce 2014 Mlejnkovi oslovil majitel Severky a naskytla se jim možnost odkupu části luk kolem chalupy. A o pár měsíců později přišel i majitel chalupy Větrník, který se chtěl odstěhovat. Zafungovaly stejné argumenty – jsou to sousední pozemky a nechceme, aby to koupil nějaký spekulant, který tu vymyslí něco nevhodného, co sem, podle našeho názoru, úplně nepatří. V roce 2017 dostali Mlejnkovi nabídku koupit i  Severku. Když už prý mají louky okolo, tak proč by neodkoupili i chalupu. „Měl jsem plán opravit střechu a nechat Severku, jak byla. Při koupi jsme s sebou měli stavaře, ten dům zběžně prošel a nic zásadního nenašel. Jen střecha, do chalupy zatékalo,“ vzpomíná Petr Mlejnek. Když mělo dojít na opravu střechy, klempíř s tesařem vše prošli pečlivěji a oznámili mu, že špatná je nejen střecha, ale i nosné trámy. „Rozhodli jsme se, že vyměníme i trámy. Ale pak, když se odkrylo i tohle, zjistili řemeslníci, že špatné jsou také krokve a dřevěné stěny v prvním patře. A co teď? Když je půlka zde velmi krátkého léta, střecha je z  chalupy pryč a vlastně není, na co ji znovu položit? Rychle jsme Severku nechali zaměřit, aby stavaři měli plány, podle kterých stavět, a chalupa šla z  větší části k  zemi. Bylo to příšerné. Z opravy za milion nebo dva, se stala oprava za desítky milionů. Chalupa je památkově chráněná, a tak vše muselo být opraveno a zrekonstruováno v souladu s požadavky památkářů,“ dodává Petr Mlejnek.
 
Dům se z hlediska vnitřní dispozice změnil jen minimálně. Ani navenek nepoznáte rozdíl. Petr Mlejnek ho pronajímá stejně jako chalupu Na konci světa a Větrník pro uzavřené party, skupiny skialpinistů a dalších horalů, ale i pro jednotlivé rodiny. O provoz všech tří chalup se mu stará jeho kamarád a místní usedlík Robert Hýča s manželkou Zuzanou.
 
Severka ze všech tří chalup přitahuje největší pozornost. „Teď jsme tu měli rodinnou skupinu, která slavila narozeniny. Sešlo se několik generací a ta nejstarší babička vzpomínala, jak na Severce byla na medvědím mléce. Každou chvíli se tu někdo zastaví a zavzpomíná. Přestože se tu nic z toho neprodává už téměř čtvrt století, jsou otázky na medvědí mlíko a borůvkový pohár se šlehačkou na denním pořádku. I proto bychom rádi tuhle tradici obnovili. Když vše dobře půjde, rádi bychom zde drobné občerstvení pro kolemjdoucí začali nabízet co nejdříve. A ano, v nabídce bude i medvědí mléko podle původní receptury, a dokonce i Grizzly, kde vtipně obrátíte poměr rumu a mléka ve prospěch toho prvního. Časem zkusíme i ty borůvky,“ dodává s úsměvem Petr Mlejnek. ZP
 

Petr Mlejnek je společníkem v prestižní advokátní kanceláři s nadnárodním působením. „V Praze mám náročnou práci, ale když projedu Pecí a vystoupám až sem, mám pocit, jako by všechny starosti zůstaly daleko za mnou. Můžeme si tu užívat pohody, chodíme na výlety, na kola, v zimě na skialpy i na sjezdovky,“ vyjmenovává Petr Mlejnek. S manželkou vychovávají tři syny. V zimě se často stane, že jdou nahoru z Pece rovnou na skialpech. „Když jdeme třeba na Bufet, jde ten nejmladší na běžkách s pásy. Nahoře mu dáme sjezdové lyže a frčí dolů na nich.“ V létě nejraději zajdou přes Jelenky do Modrého dolu, přes Bufet na Friesovky nebo až na Kozí hřbety. V Peci, nebo přesněji na enklávě Severka, už by nejraději nic nekupoval a nic nerekonstruoval. „Rád bych tu zachoval původní atmosféru, klid a pastviny. Je to místo, které jsme si jako rodina zamilovali. Budu rád, když se sem se stejným pocitem budou vracet hosté a návštěvníci. Naším záměrem není a nebylo vystavět byznysově lukrativní projekt s rychle návratnou investicí, ale otevřít opravdové srdce hor těm, kteří mají k takovým místům blízko, dokáží ocenit i jeho odlehlost a klid, který poskytuje a užít si nedotčený kus přírody. Mám radost, když za tmy přijíždíme nebo přicházíme na lyžích a v legendární prosklené verandě se svítí a stíny mnoha postav a hlahol zvuků napovídají, že na Severce se žije, vzpomíná, zpívá a hoduje. Zároveň je to pro mě určité zadostiučinění, když vidím, že se ještě pořád najde dost lidí, kteří dají přednost odlehlosti a klidu naší louky před shonem a určitým apartmánovým luxusem dole v Peci, a že tu nechali kus svého srdce a podlehli kouzlu hor stejně jako naše rodina.“ ZP

zdroj: Pecký zpravodaj - léto 2022

Rozhledna Hnědý Vrch je uzavřena

Rozhledna Hnědý Vrch je uzavřena

6. 12. 2022

Z technických důvodů platí zákaz vstupu na rozhlednu.

Kouzlo horského adventu

Kouzlo horského adventu

1. 12. 2022

Lyžařská sezóna v Peci pod Sněžkou začíná druhým prosincovým víkend...

Jeden podzimní den nestačí

Jeden podzimní den nestačí

27. 9. 2022

Využijte zvýhodněné pobytové balíčky, které zahrnují zpáteční jízde...