Na medvědí mléko znovu na Severku

Vydáno 18. 8. 2022

Když v roce 2011 hledali Mlejnkovi chalupu, kterou by si koupili pro vlastní potřebu, zavedl je inzerát i sem na Severku. Petr Mlejnek vzpomíná, jak mu ten výhled do údolí i krkonošský hřeben učarovaly. Koupili chalupu Světýlko, upravili si ji ke své potřebě a měli za to, že mají hotovo. Pak ale přišla nabídka koupit chalupu Na konci světa. „Zprvu jsem to bral jen jako investiční záležitost. Jde totiž o chalupu přímo za naším Světýlkem. Člověk chce mít jistotu, že mu tam nikdo nepostaví něco jiného,“ vysvětluje Petr Mlejnek.

V  roce 2014 Mlejnkovi oslovil majitel Severky a naskytla se jim možnost odkupu části luk kolem chalupy. A o pár měsíců později přišel i majitel chalupy Větrník, který se chtěl odstěhovat. Zafungovaly stejné argumenty – jsou to sousední pozemky a nechceme, aby to koupil nějaký spekulant, který tu vymyslí něco nevhodného, co sem, podle našeho názoru, úplně nepatří. V roce 2017 dostali Mlejnkovi nabídku koupit i  Severku. Když už prý mají louky okolo, tak proč by neodkoupili i chalupu. „Měl jsem plán opravit střechu a nechat Severku, jak byla. Při koupi jsme s sebou měli stavaře, ten dům zběžně prošel a nic zásadního nenašel. Jen střecha, do chalupy zatékalo,“ vzpomíná Petr Mlejnek. Když mělo dojít na opravu střechy, klempíř s tesařem vše prošli pečlivěji a oznámili mu, že špatná je nejen střecha, ale i nosné trámy. „Rozhodli jsme se, že vyměníme i trámy. Ale pak, když se odkrylo i tohle, zjistili řemeslníci, že špatné jsou také krokve a dřevěné stěny v prvním patře. A co teď? Když je půlka zde velmi krátkého léta, střecha je z  chalupy pryč a vlastně není, na co ji znovu položit? Rychle jsme Severku nechali zaměřit, aby stavaři měli plány, podle kterých stavět, a chalupa šla z  větší části k  zemi. Bylo to příšerné. Z opravy za milion nebo dva, se stala oprava za desítky milionů. Chalupa je památkově chráněná, a tak vše muselo být opraveno a zrekonstruováno v souladu s požadavky památkářů,“ dodává Petr Mlejnek.
 
Dům se z hlediska vnitřní dispozice změnil jen minimálně. Ani navenek nepoznáte rozdíl. Petr Mlejnek ho pronajímá stejně jako chalupu Na konci světa a Větrník pro uzavřené party, skupiny skialpinistů a dalších horalů, ale i pro jednotlivé rodiny. O provoz všech tří chalup se mu stará jeho kamarád a místní usedlík Robert Hýča s manželkou Zuzanou.
 
Severka ze všech tří chalup přitahuje největší pozornost. „Teď jsme tu měli rodinnou skupinu, která slavila narozeniny. Sešlo se několik generací a ta nejstarší babička vzpomínala, jak na Severce byla na medvědím mléce. Každou chvíli se tu někdo zastaví a zavzpomíná. Přestože se tu nic z toho neprodává už téměř čtvrt století, jsou otázky na medvědí mlíko a borůvkový pohár se šlehačkou na denním pořádku. I proto bychom rádi tuhle tradici obnovili. Když vše dobře půjde, rádi bychom zde drobné občerstvení pro kolemjdoucí začali nabízet co nejdříve. A ano, v nabídce bude i medvědí mléko podle původní receptury, a dokonce i Grizzly, kde vtipně obrátíte poměr rumu a mléka ve prospěch toho prvního. Časem zkusíme i ty borůvky,“ dodává s úsměvem Petr Mlejnek. ZP
 

Petr Mlejnek je společníkem v prestižní advokátní kanceláři s nadnárodním působením. „V Praze mám náročnou práci, ale když projedu Pecí a vystoupám až sem, mám pocit, jako by všechny starosti zůstaly daleko za mnou. Můžeme si tu užívat pohody, chodíme na výlety, na kola, v zimě na skialpy i na sjezdovky,“ vyjmenovává Petr Mlejnek. S manželkou vychovávají tři syny. V zimě se často stane, že jdou nahoru z Pece rovnou na skialpech. „Když jdeme třeba na Bufet, jde ten nejmladší na běžkách s pásy. Nahoře mu dáme sjezdové lyže a frčí dolů na nich.“ V létě nejraději zajdou přes Jelenky do Modrého dolu, přes Bufet na Friesovky nebo až na Kozí hřbety. V Peci, nebo přesněji na enklávě Severka, už by nejraději nic nekupoval a nic nerekonstruoval. „Rád bych tu zachoval původní atmosféru, klid a pastviny. Je to místo, které jsme si jako rodina zamilovali. Budu rád, když se sem se stejným pocitem budou vracet hosté a návštěvníci. Naším záměrem není a nebylo vystavět byznysově lukrativní projekt s rychle návratnou investicí, ale otevřít opravdové srdce hor těm, kteří mají k takovým místům blízko, dokáží ocenit i jeho odlehlost a klid, který poskytuje a užít si nedotčený kus přírody. Mám radost, když za tmy přijíždíme nebo přicházíme na lyžích a v legendární prosklené verandě se svítí a stíny mnoha postav a hlahol zvuků napovídají, že na Severce se žije, vzpomíná, zpívá a hoduje. Zároveň je to pro mě určité zadostiučinění, když vidím, že se ještě pořád najde dost lidí, kteří dají přednost odlehlosti a klidu naší louky před shonem a určitým apartmánovým luxusem dole v Peci, a že tu nechali kus svého srdce a podlehli kouzlu hor stejně jako naše rodina.“ ZP

zdroj: Pecký zpravodaj - léto 2022

Na kolo cyklobusem

Na kolo cyklobusem

22. 5. 2023

Nebaví vás řešit parkování nebo se bojíte prudkého stoupání?

Za zážitky pod Sněžku

Za zážitky pod Sněžku

1. 5. 2023

Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

15. 4. 2023

Herní krajina bude v provozu od 29. 4. 2023.