Na cestě do Pece pod Sněžkou probíhají opravy mostů

Vydáno 16. 4. 2022

V Temném Dole směrem do Pece pod Sněžkou nyní probíhá rozsáhlá revitalizace třech takzvaných „polských mostů“, které zde byly postaveny polskými dělníky na začátku sedmdesátých let.

Není obvyklé, aby padesátileté mosty byly v takovém stavu. „U jiných typů konstrukcí se počítá s životností 100 let. U těchto polských mostů jde ale patrně o  kombinaci špatných okolností hned od začátku,“ vysvětluje Ondřej Plášil, inspektor silniční sítě a mostař ze Správy silnic Královéhradeckého kraje. „Obecně lze říct, že polské mosty stavěné v 70. letech v rámci mezinárodní spolupráce mají nízkou odolnost proti rozmrazovacím prostředkům a  špatný izolační systém. Na vině může být i nevhodně zvolená kombinace technologických postupů při výstavbě, špatně použité materiály a slabá kontrola prací,“ říká Ondřej Plašil. Třeba u mostu, kde se vloni na jaře objevila díra, je závada způsobena hlavně tím, že most neměl správné odvodnění a vozovka si neudržela nepropustnost. „Chloridy z rozmrazovacích solí pronikly až do těla mostu, kde způsobily rozpad betonu. Na tomto typu přemostění je navíc použita tuhá ochranná izolace, která se u novějších mostů již nepoužívá. Mosty, které se letos opravují mají stejný typ ukotvení a je pravděpodobné, že trpí podobnými problémy, i když ne v takové míře jako most v Temném Dole,“ dodává Plašil.

Přestavba všech třech mostů probíhá současně a řidiči projíždějí po vybudovaných mostních provizoriích.

Od 6:00 do 18:00 se doprava v daném úseku řídí kyvadlově pracovníky stavby, jinak semafory.

Výhradní zatížitelnost jednotlivých provizorních mostů je 48t.

Vzhledem k tomu, že stavební práce budou probíhat minimálně do konce podzimu, počítejte v turisticky exponovaných termínech se zdržením.

Přejeme nám všem pevné nervy a na nové mosty už se těšíme.

Staňte se součástí DNA Krkonoš

Staňte se součástí DNA Krkonoš

3. 5. 2022

Paměť Krkonoš spustila nový projekt DNA Krkonoš, který zkoumá osídl...

Otevření Herní krajiny Pecka

Otevření Herní krajiny Pecka

21. 4. 2022

Oficiální zahájení letního provozu herní krajiny Pecka bude 30. dub...

Pec pod Sněžkou pomáhá

Pec pod Sněžkou pomáhá

11. 4. 2022

Pec pod Sněžkou díky aktivitě Máji Hollerové navštívily děti z děts...