Kouzlo je v jednoduchosti

Vydáno 14. 9. 2016

Obří důl je kouzelné místo, kam stojí za to se vracet. Je to dáno nejen přírodou, ale i lidmi, kteří tam žijí. Jedním z nich je Klára Veverková, která v údolí pod nejvyšší českou horou žije již 15 let. Po roční pauze, kdy uzavřením chaty vyvrcholil dlouholetý občanskoprávní spor, už zase vede Boudu v Obřím dole.

Na tomhle místě vás překvapí srdečnost, ale taky jednoduchost. Právě jednoduchost přitom není slabinou. V jídelníčku nehledejte žádnou vysokou gastronomii ani luxus na pokojích. Na druhou stranu, kde jinde si můžete koupit uzlík domácích buchet i s šátkem a dřevěnou holí, aby se vám lépe stoupalo na Sněžku? Kde dnes seženete skleničku hříbků v domácím kyselém nálevu nebo kde si můžete dát domácí malinovou limonádu? A kde jinde byste mohli usínat na seně s výhledem na hvězdy?

„Fakticky to není seno, na čem se spí, ale sláma. I stěny jsou ze slámy a místo střechy je průhledná plastová deska, aby na hosty nepršelo,“ prozrazuje Klára detaily o malém slaměném domku, který stojí na louce za Boudou. S nápadem na stavbu slaměného domku prý přišla její kamarádka. Dnes je z atrakce takový hit, že je slaměný dům volný tak na jednu noc v týdnu. „Neděláme tomu ani žádnou reklamu. Lidi si to prostě řeknou. Dokonce jsme na Facebooku vyhráli červnovou soutěž o nejkrásnější místo v Česku. Dostali jsme nejvíc „lajků“, a to jsme se do té soutěže ani sami nepřihlásili.“

Jak to dělá? Prostě jednoduše. Plní si sny, to, co dělá, jí dává smysl, a žije v souladu s tímhle místem. Její kořenová čistička, kterou před lety vybudovala, stále funguje a čistí všechnu odpadní vodu, které taková bouda na trase na Sněžku vyprodukuje opravdu hodně. Louky jí spásají ovce a kozy a rostliny v okolí i vřes na hřebenech opylují její včely. Všechno projekty, které žádné rychlé peníze v této rychlé době negenerují.

Ani tady se ale čas nezastavil, a tak tím, s čím teď Klára „bojuje“ nejvíc, je čas, který „musí“ věnovat sociálním sítím a mailům. „Stalo se mi, že když jsem na poptávku odpověděla za 40 minut, pán mi napsal, že už si pobyt objednal jinde, protože mi to trvalo. Takže se snažím odpovídat rychleji, ale uznejte. Když jste v lese, na houbách, chce se vám pořád vytahovat telefon a kontrolovat maily?“ směje se Klára a dodává: „Naštěstí už pracujeme na novém webu a automatickém systému, který komunikaci se zákazníkem z větší části vyřídí za mne.“ Bude tak zas víc času na plnění snů.

Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření

Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření

11. 2. 2021

Vláda České republiky přijala nové krizové opatření omezující volný...

Tradice sklářského řemesla v Krkonoších

Tradice sklářského řemesla v Krkonoších

25. 1. 2021

Již v první polovině 18. století se staly české země nejvýznamnější...

Provoz lyžařského areálu mezi svátky

Provoz lyžařského areálu mezi svátky

23. 12. 2020

Na Štědrý den bez lyží a 25. i 26. na svahu - přečtěte si informace...