Když se Pec stane druhým domovem

Vydáno 30. 9. 2017

Možná jste je potkali na hřebenové túře, zpívali jste s nimi na Vánoce u kapličky v Úpě nebo na Nový rok na Valšovkách. Manželé Otrubovi nejsou v Peci nováčky. Žijí tu sedmým rokem a nový hotel Hradec bude již druhou architektonicky výraznou stavbou, o kterou se přičinili.

Do Pece a Velké Úpy jezdili Martina a Tomáš Otrubovi už jako malé děti. Když pak zhruba před sedmi lety hledali místo pro svůj druhý domov, Pec byla jasná volba. První chalupa, na kterou se šli podívat, byla na Valšovkách. Na tom, že ji chtějí, se shodli okamžitě. „První zima na vršcích byla nádherná, bylo hodně sněhu. Pamatuju si, jak jsme každý čtvrtek kolem páté přijíždě- li z Prahy do Pece, nazuli jsme lyže a pásy a šli pěšky nahoru jen s malým batůžkem,“ vzpomíná Martina Otrubová.

Že jsou Valšovky jejich druhým domovem je jasné i z věcí okolo. Organizují tu PolarCup – turnaj ve volejbalu, na který se vždycky sejdou všichni z nejbližších osmi až deseti chalup. Podílejí se na společných senosečích. Z jejich iniciativy vznikla v září 2015 na Valšovkách nová zvonička.

Stavba architektky Jany Krákorové poutá pozornost od prvního dne. Mezi smrkovými prkny je místo vymazávky sklo, které dovnitř ve dne pouští světlo a večer je do dálky vidět, když někdo uvnitř zapálí svíčku. „Valšovky se díky zvoničce přirozeně staly místem, kam míří stovky lidí. Přijdou, posedí u ní a pak jdou zase dál. I pro nás je to první místo, kam míříme, když přijedeme na Valšovky,“ popisuje Tomáš Otruba

Zvonička byla letos dokonce zařazena do užšího výběru mezinárodní architektonické soutěže BigMat. Z více než 900 přihlášených projektů ze 7 zemí jich odborná porota vybrala 87. Ví- těze vybírá až do 24. 10. veřejnost. Zapojit se tedy mohou i „Pecáci“. Stačí si najít pár minut a na internetu pro zvoničku hlasovat. Zařazena je v první sekci – Architektura.

Druhý architektonický projekt, který v Peci teprve vzniká, je nový hotel Hradec na místě původní stavby. „Nad Hradcem jsem uvažoval dlouho. Když jsem se dozvě- děl, že je k prodeji, bylo rozhodnuto,“ říká Tomáš Otruba, který je původním povoláním právník, stejně jako jeho manželka. Před dvěma lety založil investiční skupinu Nordic Investors, která se soustředí na projekty z oboru nemovitostí a informačních technologií. Kromě klasických investičních projektů se zaměřuje na tzv. distressed assets.

Nový hotel Hradec bude mít kapacitu 150 lůžek, restauraci, lobby bar, kongresové prostory, wellness a obchod. Mělo by jít o hotel v kvalitě čtyři a půl hvězdy, a tomu má odpovídat i počet nových zaměstnanců, se kterými Otrubovi počítají. „Hotel by mohl zaměstnávat 30 až 50 lidí v návaznosti na sezónu. Jen na recepci počítáme se 3 lidmi. Nepůjde tu ale jen o předání klíčů, ale o kompletní péči o hosta. Zařídit taxi, sehnat horského vůdce, domluvit půjčovnu lyží či lyžařskou školu. Zákazník musí vě- dět, že je pro nás důležitý,“ vysvětluje Martina Otrubová, která se nyní spolu s architekty věnuje přípravě interiérů a kontrole pokračující stavby hotelu.

Důvodů, proč může nový hotel Hradec v Peci uspět, vidí hned několik. Prvním je rozvoj nových atrakcí, za kterými stojí město, i rozvoj lyžařského areálu ve spojení s dalšími areály pod hlavičkou SkiResortu. Dalším důvodem je podle Otrubových fakt, že kvůli chybějícímu množství ubytovacích kapacit ve čtyřhvězdičkové a vyšší kvalitě do Pece nejezdí řada lidí, kteří by sem jinak na pobyt přijeli. Nemusí se přitom jednat jen o zahraniční hosty. „Peci chybí kongresová turistika, což je dáno hlavně tím, že tu není dostatečná kapacita lůžek v odpoví- dající kvalitě. Pokud se ale spojí kapacita hotelu Horizont a hotelu Hradec, mohla by Pec lákat i tento typ zákazníků,“ vysvětluje Tomáš Otruba.

Na kolo cyklobusem

Na kolo cyklobusem

22. 5. 2023

Nebaví vás řešit parkování nebo se bojíte prudkého stoupání?

Za zážitky pod Sněžku

Za zážitky pod Sněžku

1. 5. 2023

Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

15. 4. 2023

Herní krajina bude v provozu od 29. 4. 2023.