Když se Pec pod Sněžku stane domovem
Vydáno 25. 1. 2019Husova bouda patří v Peci k legendárním, a to nejen svým výhledem na Sněžku. Už téměř 35 let tu žijí Hanka a Libor Konkolští, kteří na hřebenech nad Pecí začínali jako kulturně-sportovní referenti.
Před odchodem na hory učila Hanka Konkolská ve školce. Chtěla se ale osamostatnit, a tak jí inzerát na práci s ubytováním i stravou přišel vhod. Libora na hory přivedla nouze o byty v rodném Havířově, kde, jak říká, by buď musel k horníkům, nebo do strany, aby dostal byt. Po roce od seznámení se vzali. O další rok později se jim narodila dcera Lenka a v dalším roce pak Kateřina. Těžko pochopitelné, že Hanka zvládla práci kulturní referentky, připravovala program pro rekreanty, chodila s nimi na túry – s větší Leničkou za ruku a mladší Katkou v krosně na zádech.
Dcery Konkolských mohou vzpomínat i na netradiční cestování do školy. Libor si Leničku posadil na štangli, sjel s ní dolů až k Horské službě, kde ji vysadil, a šlapal zpátky na Husovku. Tam čekala Kačenka, která také nasedla na štangli kola a sjela s Liborem dolů k Zelenému potoku. Holky pak společně pokračovaly do školy a tatínka čekal druhý prudký výšlap na Husovku a práce provozního.
Ani cesta domů ze školy prý tehdy nebyla nuda. Holky chodily do tříd s dalšími třemi dětmi z hřebenů – Matějem Dostálkem, Luckou Kindlerovou a Liborem Svatošem. Jednou šly domů potokem, podruhé se honily po lese, jindy jezdily na bobech zatrubněním potoka. Prostě dobrodružství.
Práce na boudě měla a má svá specifika. Podle Konkolských si i za „komára“ mohli sami plánovat program, a tak se odpoledne po škole vždy snažili věnovat dětem. Na Hájence se hrál tenis, jezdilo se na kole, chodilo na výlety, v zimě lyžovalo na sjezdovkách, běžkách nebo bruslilo. Holky tedy rozhodně netrpěly „nedostatky“ pohraničí a stejně spokojeně na svůj dosavadní život pohlíží i Hanka s Liborem.
Možná je to specifickým prostředím hřebenů, každopádně tu boudaři drží při sobě, což platilo v minulosti a platí dodnes. Hanka vzpomíná na to, jak se někdy od roku 2000 s ostatními navštěvovali, pořádali večírky, tematické plesy nebo olympiády. Co si asi pomysleli rekreanti, kteří potkali dvě postavy v hrozivých maskách jedoucí na skútru? Nebo když se po sněhu místo na lyžích proháněli boudaři ve člunech? Boudaři také léta hráli každý týden v Trutnově hokej proti vlekařům. Jejich ženy zase jezdily za kulturou či na squash. Některé zvyky setrvaly, jiné bohužel ne. Hodně toho skončilo s úmrtím Jardy Dostálka v roce 2008. Jeho odkaz ale žije, a to nejen podle názvu ulice Jardy Dostálka, která přes Zahrádky a Vysoký svah protíná hřeben nad Pecí.
Byl to právě Libor Konkolský, kdo okolní boudaře po letech znovu kontaktoval a na starou tradici navázal. Boudaři, mezi které patří provozovatelé víc než deseti chalup nad Pecí, se schází pravidelně a pomáhají si. Když se jeden z nich dostane do potíží, okamžitě mu ostatní vyrazí na pomoc. Když předloni Libor sklouzl s autem z namrzlé cesty, do deseti minut k němu přijelo víc než deset lidí se vší technikou, kterou měli po ruce.
Pec pod Sněžkou je místem, které Hanka i Libor považují za svůj domov. Nelitují, že se tehdy před lety rozhodli pro odchod do Krkonoš. Ani toho, že na jednom místě, na Husovce, vydrželi takových let. Je to práce hoteliéra, barmana, provozního, číšníka, údržbáře, zásobovače, kuchaře a občas i kulturního referenta. V zimě si i přesto udělají čas na sjezdové lyže, běžky nebo skialpy. V létě pak vedou výlety na kolech a procházky se psem. Často se taky snaží jezdit za hranice. Podle Hanky tak mohou srovnávat a uvědomují si, jak dobře se jim v Peci žije.
I díky Hance s Liborem je Husovka v Peci jednoduše vyhlášená. Hosté sem jezdí opakovaně, poté sem na rekreaci zamíří jejich děti a někdy navážou i vnoučata. Jejich „pozitivní stopu“ najdete ale i tam, kde byste to možná nečekali. Až se v zimě půjdete projet na běžkách po vyhlášené Desítce, která začíná u chaty Svornost a pokračuje přes Vodovod a Liščí cestu až směrem k Zadním Rennerovkám, vězte, že se o obnovu cesty i její značení zasloužil Libor Konkolský. Rovinatá trasa nabízí krásné výhledy, ale pár let po revoluci se na ni tak trochu zapomnělo. Liborovi to přišlo líto, a tak trasu pro běžkaře na vlastní náklady znovu vyměřil a doznačil. I díky tomu si můžete kdykoliv během zimy ověřit svou kondici a změřit si, za jak dlouho tuto vzdálenost na běžkách zvládnete.
Oprava komunikací
16. 9. 2024V termínu od 18. 9. bude na některých místech v Peci pod Sněžkou a ...
Cesty v Peci opět otevřeny
15. 9. 2024Pouze cesta na Jelení Louky je omezena pro automobilovou dopravu.
Obec Pec pod Sněžkou schválila záměr „Bouda Jelení Potok“
10. 9. 2024Obec Pec pod Sněžkou schválila záměr místního investora na „obnovu“...