Jen na přístroje se v meteorologii spolehnout nedá
Vydáno 20. 9. 2017Možná kolem budovy meteorologické stanice v Peci pod Sněžkou na rozhraní Malé pláně a Zeleného údolí jezdíte či chodíte každý den. Napadlo vás ale někdy, jak taková každodenní práce meteorologa uvnitř vypadá?
Budova se nachází v nadmořské výšce 815 m. n. m. a provozovatelem je Český hydrometeorologický ústav. Kromě budovy stanice a měrného pozemku je součástí i automatická měřicí stanice na vrcholu Sněžky v Poštovně Anežka.
Budova stanice v Peci byla vybudována v druhé polovině 80. let a jedním z inici- átorů výstavby byl pan Milan Makovička. První měření proběhla již v roce 1987, ovšem nepřetržitý provoz byl zahájen až 1. září 1988. Objekt byl původně určen celkem deseti zaměstnancům. Vedle observatoře, kterou obsluhují pozorovatelé, jsou zde prostory pro synoptiky – tedy ty, kteří vytvářejí předpověď počasí. Tento plán se ovšem nenaplnil a aktuálně se o provoz stanice starají celkem tři pozorovatelé.
Hlavním cílem MS je nepřetržité a kontinuální měření a pozorování meteorologických podmínek. Většina veličin je měřena elektronicky, například teplota a vlhkost vzduchu, přízemní a půdní teplota, tlak vzduchu, směr a rychlost větru či délka slunečního svitu. Přístroje však nejsou všemocné, a je tedy nutná přítomnost pozorovatele, který naměřená data kontroluje a doplňuje o další pozorované údaje, zejména o množství a druh oblačnosti, vodorovnou dohlednost, stav a průběh počasí. Naměřená a pozorovaná data jsou zaznamenávána v hodinových intervalech a odesílána do centrální databáze v Praze, odkud se dále zpracovávají. Vedle těchto synoptických měření zde probíhají měření klimatologická (celkem 3x denně), která slouží ke sledování klimatu, což je dlouhodobý režim počasí. Pozorovatelé také dbají o údržbu a kalibraci měřících přístrojů. V letním období se zde navíc provádí mě- ření výparu vody z volné hladiny. Měření výparu vody si velmi oblíbila místní fauna, jako jsou srnky, které se do výparníku chodí napájet, nebo kočka, která se v něm i vykoupala.
V meteorologické budce umístěné na měrném pozemku jsou i manuální pří- stroje, které slouží jako záložní, když dojde k výpadku – třeba když si kuna přijde pochutnat na kabelech elektronických přístrojů.
Pro ty, které zajímá, jak to na stanici chodí, jak vypadají jednotlivé přístroje nebo chtějí slyšet různé zajímavosti o práci meteorologa, mohou využít Dne otevřených dveří ČHMÚ. Ten se zpravidla koná třetí březnovou sobotu.

Za zážitky pod Sněžku
1. 5. 2023Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...