HO Krko v celorepublikovém závodu

Vydáno 29. 10. 2021

V sobotu 18. září se nedaleko Brna v lezecké lokalitě Babí lom konal čtvrtý ročník celorepublikové soutěže Mladí horalové. Cílem závodu bylo prověření mladých lezců v horských disciplínách, v jejich fyzické zdatnosti a týmové spolupráci. Svá želízka v ohni zde měla i Pec pod Sněžkou.

Na start se postavilo celkem 28 čtyřčlenných družstev, nejvíc v historii konání soutěže. V mladší věkové kategorii naše město hrdě reprezentovali členové peckého horolezeckého oddílu HO Krko Helena, Josefína, Jakub a Márk.

Pořadatelé z místních lezeckých klubů připravili nejdelší trasu závodu v jeho historii. Mladí závodníci se museli zároveň poprat i s náročným terénem, zhruba osmikilometrový závod vedl totiž z velké části po skalním hřebenu v okolí oblíbené rozhledny Babí.

Připraveno bylo sedm soutěžních stanovišť. Týmy horalů zde musely prokázat svůj um při stavění stanu, prusíkování (výstup po laně) a uzlování, slaňování, v první pomoci, skalním lezení, na lanových překážkách a v orientaci v terénu. Závod nerozhodovaly jen body získané na stanovištích, ale i celkový čas na trati. Naši závodníci si tak otestovali fyzičku získanou na strmých krkonošských svazích.

Jak se na horolezecký podnik patří, hrálo i zde velkou roli počasí. Podobně jako v začínající horské bouřce museli reprezentanti HO Krko zvládnout stavbu stanu v silném větru, což se jim v dobrém čase povedlo. Další stanoviště prověřilo závodníky v práci s mapou a buzolou. Po prokázané dovednosti orientace v terénu dostali horalové za úkol najít lavinový vyhledávač. Nedostatek sněhu závodníky nezaskočil a lavinovou záchranu opět spolehlivě zvládli. Za zmínku stojí i výstup po laně technikou prusíkování, ve kterém závodníci z Krkonoš v silné konkurenci zazářili a stoupali vzhůru jako dým.

Výsledky závodu byly velmi vyrovnané, v  mladší kategorii byl rozdíl mezi 1. a 2. místem pouhých 75 sekund. Pecký tým obsadil desáté místo z dvanácti, což je při premiéře v závodu, kde je nezkušenost s podobným podnikem velkou nevýhodou, velmi slušný výsledek. Dlužno dodat, že členové našeho týmu byli nejmladšími zúčastněnými lezci a takové kuráži rovněž patří uznání.

Pozávodní program čítal dvě tematické přednášky. První motivací pro mladé horaly byla reprezentantka ČR v lezení v ledu Aneta Loužecká. Druhá přednáška představila projekt českého horosvazu, který vychovává lezecký dorost se zájmem o lezení ve velkých horách.

Děkujeme mamince Evě Jankové za všestrannou pomoc, Jiřímu Holečkovi, který nám zapůjčil tréninkový stan a lavinový vyhledávač, a hlavně závodníkům, kteří s nasazením dokázali, že se v horách neztratí.

za HO Krko předsedkyně Mgr. Nela Kolmistrová a za trenérský tým Mgr. Václav Štíhel

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...