HO Krko v celorepublikovém závodu

Vydáno 29. 10. 2021

V sobotu 18. září se nedaleko Brna v lezecké lokalitě Babí lom konal čtvrtý ročník celorepublikové soutěže Mladí horalové. Cílem závodu bylo prověření mladých lezců v horských disciplínách, v jejich fyzické zdatnosti a týmové spolupráci. Svá želízka v ohni zde měla i Pec pod Sněžkou.

Na start se postavilo celkem 28 čtyřčlenných družstev, nejvíc v historii konání soutěže. V mladší věkové kategorii naše město hrdě reprezentovali členové peckého horolezeckého oddílu HO Krko Helena, Josefína, Jakub a Márk.

Pořadatelé z místních lezeckých klubů připravili nejdelší trasu závodu v jeho historii. Mladí závodníci se museli zároveň poprat i s náročným terénem, zhruba osmikilometrový závod vedl totiž z velké části po skalním hřebenu v okolí oblíbené rozhledny Babí.

Připraveno bylo sedm soutěžních stanovišť. Týmy horalů zde musely prokázat svůj um při stavění stanu, prusíkování (výstup po laně) a uzlování, slaňování, v první pomoci, skalním lezení, na lanových překážkách a v orientaci v terénu. Závod nerozhodovaly jen body získané na stanovištích, ale i celkový čas na trati. Naši závodníci si tak otestovali fyzičku získanou na strmých krkonošských svazích.

Jak se na horolezecký podnik patří, hrálo i zde velkou roli počasí. Podobně jako v začínající horské bouřce museli reprezentanti HO Krko zvládnout stavbu stanu v silném větru, což se jim v dobrém čase povedlo. Další stanoviště prověřilo závodníky v práci s mapou a buzolou. Po prokázané dovednosti orientace v terénu dostali horalové za úkol najít lavinový vyhledávač. Nedostatek sněhu závodníky nezaskočil a lavinovou záchranu opět spolehlivě zvládli. Za zmínku stojí i výstup po laně technikou prusíkování, ve kterém závodníci z Krkonoš v silné konkurenci zazářili a stoupali vzhůru jako dým.

Výsledky závodu byly velmi vyrovnané, v  mladší kategorii byl rozdíl mezi 1. a 2. místem pouhých 75 sekund. Pecký tým obsadil desáté místo z dvanácti, což je při premiéře v závodu, kde je nezkušenost s podobným podnikem velkou nevýhodou, velmi slušný výsledek. Dlužno dodat, že členové našeho týmu byli nejmladšími zúčastněnými lezci a takové kuráži rovněž patří uznání.

Pozávodní program čítal dvě tematické přednášky. První motivací pro mladé horaly byla reprezentantka ČR v lezení v ledu Aneta Loužecká. Druhá přednáška představila projekt českého horosvazu, který vychovává lezecký dorost se zájmem o lezení ve velkých horách.

Děkujeme mamince Evě Jankové za všestrannou pomoc, Jiřímu Holečkovi, který nám zapůjčil tréninkový stan a lavinový vyhledávač, a hlavně závodníkům, kteří s nasazením dokázali, že se v horách neztratí.

za HO Krko předsedkyně Mgr. Nela Kolmistrová a za trenérský tým Mgr. Václav Štíhel

Na kolo cyklobusem

Na kolo cyklobusem

22. 5. 2023

Nebaví vás řešit parkování nebo se bojíte prudkého stoupání?

Za zážitky pod Sněžku

Za zážitky pod Sněžku

1. 5. 2023

Nejen díky své blízkosti Sněžky je Pec pod Sněžkou významným horský...

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

15. 4. 2023

Herní krajina bude v provozu od 29. 4. 2023.