Byl jsem tu rád…

Vydáno 1. 4. 2021

K 1.4.2021 bude ukončena v Peci pod Sněžkou ordinace praktického lékaře. MUDr. Vrtala bude dále ordinovat pouze v Horním Maršově.

Na konci března se v Peci uzavře ordinace obvodního lékaře Zdeňka Vrtaly. S medicínou dr. Vrtala ještě nekončí. Prodlouží ordinační hodiny v Horním Maršově a všichni pečtí pacienti ho mohou navštívit tam. Přesto se tím uzavírá jedna kapitola. Lékařský dům je prodaný a nová majitelka v domě ordinace nechce. Z města tak zmizí, snad pouze dočasně, lékař i ordinace.

To, že chce být lékařem na horách, věděl Zdeněk Vrtala už od dětství. Pochází z Vyškova, ale jako prvorozený syn trávil zimní i letní prázdniny tady na horách u tety. Ta pracovala jako obvodní lékařka v Trutnově a její manžel byl okresním veterinářem. Dr. Vrtala vzpomíná, jak se strýcem jezdili po kopcích gazíkem, protože v té době ještě kdejaká chalupa a bouda měla koně nebo krávy. „Díky tetě a strýci jsem tady k tomu ‚přičuchl‘. Krkonoše jsem si zamiloval. Vyškov, to byl jen cukrovar a vojenská škola. Každý podzim tam byly silnice plné bláta od aut, jak se vozila řepa do cukrovaru, zimy téměř bez sněhu. Pak stačilo, když mě máma v Brně posadila do autobusu a já přijel sem, kde byly několikametrové závěje a v létě nádherné kopce a výhledy. Když jsem šel do Hradce na medicínu, bylo to už s vizí, že budu pracovat jako lékař tady na horách.“

Po vysoké nastoupil do trutnovské nemocnice a na obvod do Bernartic. Potom vedl polikliniku a následně na tři roky usedl také v křesle ředitele trutnovské nemocnice. „Byly to bouřlivé roky. Končil Ústav národního zdraví, pod který patřily všechny nemocnice, léčebny, ordinace i ozdravovny. Postupně jsme OÚNZ delimitovali. Převáděli jsme nemovitosti, jednali s řediteli i odboráři. Pro trutnovskou nemocnici jsme v Německu sehnali ultrazvuky a začali dělat také laparoskopické operace. První velkou stavební akcí byla pod mým vedením výstavba plynové kotelny a prádelny. Do té doby totiž uprostřed nemocnice stál komín a kotelna byla na uhlí.“

Když už bylo jasné, že dr. John bude v Peci končit, rozhodl se dr. Vrtala znovu přiblížit k horám. Vrátil se k práci obvodního lékaře a působil postupně v Trutnově, v Janských Lázních, pak už také v Peci pod Sněžkou a nakonec i v Horním Maršově. Poslední lokalitou, kterou přibral, byl Žacléř. Jako „obvoďák“ tu nakonec strávil víc než pětadvacet let.

Za takovou dobu se pár dobrodružných nebo zábavných historek z horského prostředí nasbírá. Vždyť jezdit k pacientům na lyžích nebo skútrem, to se jinde nezažije. A tak dr. Vrtala vzpomíná, jak si musel v chalupě dole u silnice nejprve půjčit lopatu, aby si v zimě proházel cestu k chalupě na stráni, kde bydleli starší manželé, za kterými kvůli ošetření musel. Nebo když ho přivolali k nemocnému synovi ubytované dámy na Kolínskou boudu a z nemocného syna se vyklubal nemocný pes.

Nebo když v zimě muž ubytovaný na Kladence volal doktora pro svou ženu s horečkou a čekání na lékaře si zkracoval na baru. „Tehdy byl ale v Peci hrozný blázinec a na Horské nebyl žádný volný skútr. Jak ubíhal čas, volal nervózní manžel nemocné častěji a častěji a s alkoholem rostla i agresivita. Když jsem se nakonec na Kladenku dostal, div mě nezbil. Ženě nakonec v zásadě nic nebylo, manžel se snažil omluvit znovu alkoholem. Nechybělo moc, aby mě tam tehdy opil,“ dodává Zdeněk Vrtala.

Dnes už se výjezdní pohotovosti neslouží, díky digitalizaci je možné si po telefonu objednat recept na léky i vyřídit neschopenku. Podle dr. Vrtaly je to ulehčení, přesto síly ubývají a bylo třeba pracovní aktivity nějak omezit. „Mrzí mě, že ze tří ordinací končí zrovna ta v Peci pod Sněžkou. Tu mám nejradši, ale jiná možnost nebyla. Zároveň jsem nechtěl skončit úplně a říct lidem děkuji, na shledanou. Proto i ta možnost navštívit mě v Horním Maršově. Zároveň jsem napsal na Lékařskou komoru a místo obvodního lékaře nabídl. Chtěl bych sloužit, dokud se nepřihlásí někdo nový. Už jsem měl vyhlídlého jednoho nadějného lékaře, ale nakonec si vybral jiné místo. Každopádně byl jsem tu rád. Byl jsem rád, že se mi poštěstilo dělat tu doktora,“ dodává na závěr dr. Vrtala.


Vedení města hledalo cestu, jak zdravotní péči ve městě zachovat. „Zavření ordinace dr. Vrtaly nás mrzí. Uvažovali jsme před časem, že město dům s ordinací odkoupí. Nakonec jsme ale od záměru museli upustit. Město má nyní vizi, že by polyfunkční dům s ordinací mohl vzniknout ve Velké Úpě v místě stávajícího Uranu,“ říká starosta města Alan Tomášek. (Viz článek Velkou Úpu čeká proměna.)
„V březnu 2021 slaví dr. Vrtala půlkulatých 65 let. Rád bych mu za sebe i za občany města poděkoval za jeho dlouholetou práci a popřál mu do dalších let mnoho sil. Věřím, že se do Pece dál bude vracet alespoň na procházky a výlety,“ dodává starosta.

Otevření Herní krajiny

Otevření Herní krajiny

12. 4. 2024

Herní krajina bude v provozu od 4. 5. 2024

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

Lanová dráha Sněžka opět v provozu

7. 3. 2024

Lanovka na Sněžku se po technické odstávce vrátila do plného provoz...

Night shopping v Peci

Night shopping v Peci

25. 1. 2024

Přinášíme vzrušující novinku, která zpestří sobotní večery o jarníc...