Vrchol Sněžky (1603 m.n.m.) přitahuje poutníky už přes pět set let. Její pojmenování je odvozeno od přídavného jména sněžná - sněhem pokrytá.
Na vrcholu hory Sněžky bylo postaveno několik staveb - Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která zde byla postavena již roku 1681 a je tak nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Naopak stavbou nejnovější je Česká poštovna Anežka navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem.
Sněžka svým tvarem připomíná trojboký jehlan, kde prudký severní svah spadá na polskou stranu, západní hřeben na vrcholovou planinu Úpské rašeliny a jižní svah do Obřího dolu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice a najdete zde unikátní vysokohorskou přírodu, která nemá ve střední Evropě obdobu.
Vrcholu Sněžky lze dosáhnout mnoha cestami z různých směrů.
- - Lanovou dráhou
- Nejsnadněji se na nejvyšší horu České republiky dostanete lanovkou, jejíž dolní stanice je vzdálena cca 30 minut z centra města. Lanová dráha je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku je v závislosti na počasí - informace na www.snezkalanovka.cz nebo tel. +420 499 405 522, 499 405 531.
- - Obřím dolem z Pece pod Sněžkou
- - Přes Růžohorky z Pece pod Sněžkou
- - Přes Růžohorky údolím Šramlu z Velké Úpy
- - Lanovkou na Portášky z Velké Úpy přes Růžohorky
- - Přes Richterovy boudy, Výrovku a Luční boudu (varianta přes Modrý důl)
- - Lanovkou na Hnědý vrch, přes Liščí horu, Bufet Na Rozcestí, Výrovku a Luční boudu
- - Přes Severku, , Bufet Na Rozcestí, Výrovku a Luční boudu
- - Z Horní Malé Úpy přes chatu Jelenka
Při všech výstupech se však dobře připravte na změnu počasí i teploty, na vrcholu budete o 800 metrů výš než dole v údolí.