Česká poštovna

Tschechische Poststelle

Nová Česká poštovna stojí místo zaniklé České boudy. Dřevěný dům s proměnlivou fasádou navrhli architekti Rajniš a Hoffman. Vyhlídková terasa na střeše je nejvýše přístupným místem v ČR.

Tel.: +420 725 399 592

E-mail: info@postovnasnezka.cz

Web: www.postovnasnezka.cz/

důl Kovárna

Bergwerk Schmiede

Nejpozději od počátku 16. století dobývali horníci rudu v několika dolech v masivu Sněžky, naposledy roku 1959. Od roku 2004 byla část dolu zpřístupněna veřejnosti, ale od roku 2018 je důl dočasně uz

Tel.: +420 499 736 130

E-mail: info@veselyvylet.cz

Web: www.veselyvylet.cz/cz/vv5/vv54.html

historické centrum Velké Úpy

Historischer Kern

Kolem kostela s hřbitovem vzniklo přirozené centrum horské obce s farou, školou, poštou, hostincem a obchody. Dnes domy slouží jiným účelům a z kamenného pomníku Josefa II. je vzpomínka na padlé.
Horská farma Děčínská bouda

Horská farma Děčínská bouda

Děčínská bouda je dnes nejvýše položenou mléčnou farmou nejen v Krkonoších, ale i v České republice, nachází se na Růžové hoře, kousek od stanice lanové dráhy, která dál vede na Sněžku.

Tel.: +420 733 557 999

E-mail: horskafarma@email.cz

Web: www.ceskehory.cz/ubytovani/decinska-bouda-pec-pod-snezkou.html

Hospoda Na Peci

Alterpetzerkretscham

V místě Staré pecké krčmy se sídlem rychty zmiňované již roku 1644 postavil hajný a rychtář David Hofer nový roubený dům. V původním interiéru je hospoda otevřená dodnes.

Tel.: +420 499 896 210

E-mail: hospodanapeci@seznam.cz

Web: https://hospodanapeci.cz/

Kaple Panny Marie

Marienkapelle

Z žulových bloků postavená kaple je největší v Peci. Stála přímo u velké hutě na zpracování rud z Obřího dolu, dnes je uprostřed parko - viště pro hosty směřující k lanovce na Sněžku.
kaple sv. Barbory

Kapelle St. Barbara

During the Great War Johann Dix built a chapel with a belfry which later became dilapidated. Following a reconstruction in 2005 the interior is ornamented with a fresco from the life of St. Barbara based on a design by Květa Krhánková.

kaple v Obřím dole

Kapelle im Riesengrund

A valuable relic of a dam used for timber rafting hosts a chapel commemorating a disaster in July 1897 in which seven mountaineers were killed in a landslide.

Tel.: +420 499 896 210

kaple všech svatých

Allerheiligenkapelle

Residents of Vysoký Svah and neighbouring Zahrádky built their chapel for religious purposes as well as a gesture of togetherness. Unfortunately due to lack of interest and partly due to vandals it is now dilapidated and waiting for reconstruction.

kostel Nejsvětější Trojice

Kirche zur Allerheiligsten Dreifaltigkeit

During the time of reforming the monarchy, the emperor Joseph II had abolished a number of church institution, however, supported establishing of parsonages and schools in remote areas of the empire. The church has been preserved in its original form and is still used for Saturday services.

lesní hrádek Aichelburg

Waldburg Aichelburg

Following an untimely death of an enlightened land owner Berthold Aichelburg, the grateful locals built him a monument in the form of a forest castle. The keys to the great hall can be borrowed at TIC Veselý výlet.

osada Modrý důl

Siedlung Blaugrund

Modrý Důl Settlement (Blue Valley Settlement). A valley at the foot of Studniční hora (Well Mountain) modelled by a glacier was transformed into a meadow enclave by lumberjacks. The original houses and cottages are a part of a protected architecture zone.

osada Pěnkavčí Vrch

Siedlung Sackenberg

A typical meadow enclave on a hill of the same name is a fine example of a harmonious, free mountain settlement with well-preserved original cottages, solitary trees, paths, terrace fields and walls.

osada Přední Výsluní

Siedlung Vorder Sonnenseite

Before lumberjack colonization in 1566, a number of cottages had already been built in Výsluní in Velká Úpa. The front part has kept its original style with cottages, walls, terrace fields, stone-paved roads and a chapel.

Osada Velké Tippeltovy boudy

Siedlung Gross Tippeltbaude

Vycházková trasa Aichelburg prochází také luční enklávou s dochovanou lidovou architekturou. Místem se zajímavým výhledem na Sněžku vedou i cyklotrasy a upravované běžecké stopy.
Památník obětem Krkonoš

Gedenkstätte der Riesengebirgsopfer

A small chapel was placed at the roughest spot in the mountains, later transformed into its current shape. The names of people on the plaque commemorate all persons who had died in the Eastern Giant Mountains as a consequence of avalanches, falls, lightning or frost.

Přehrada v Bukovém údolí

Klause im Buchtal

Povodeň v červenci 1897 zpustošila údolí Úpy. Proto stát provedl zpevnění břehů řeky i přítoků a přehradou v centru Pece zpomalil průtok divoké vody. Od léta 2009 je hráz přístupná soustavou mostů.
rozhledna Hnědý Vrch

Aussichtsturm Braunberg

An observation tower situated at the bottom station of the chairlift to Hnědý vrch (Brown Hill) stands 27 m tall and is the tallest tower in the Giant Mountains. You can reach the top taking 138 stairs with five landings.

Sloupová kaplička a poutník

Säulenkapelle und Wanderer-Plastik

Zbožní horalé postavili sloupovou kapličku na okraji osady Chaloupky. Vedle vyrostla bříza a její kořeny drobnou stavbu nebezpečně naklonily. Při opravě roku 2004 ji podepřela socha poutníka.
Štětovaná cesta Šraml

Schrommaweg in Sturzpflaster-Methode

Snadný výstup z Velké Úpy na Sněžku vede údolím Šramlu. Na chodníku zřízeném původně pro svážení dřeva na saních rohačkách cestáři v roce 2003 obnovili zpevnění kamenným štětováním.
vojenský bunkr

Artilleriebunker

Based on the WWI experience threatened Czechoslovakia had constructed a series of fortifications against Nazi Germany. The path through Obří důl (Giant Valley) was protected by three bunkers, now buried in the forest.