Pec pod Sněžkou a její okolí nabízí velké množství značených, různě náročných cyklotras. Počáteční výškový rozdíl lze snadno překonat pomocí lanovky – přepravu kol nabízí lanovka na Hnědý vrch, Portášky i na Černou Horu v Janských Lázních.
Od června do září je možné využít pravidelné linky Krkonošských cyklobusů – aktuální informace o jejich provozu naleznete na www.krkonose.eu. Pro vyznavače extrémních sportů je v Peci připravena i sjezdová trať pro horská kola. Pro výjezd je možné opakovaně využít lanovku na Hnědý vrch. Na území KRNAP a jeho ochranného pásma je vybudován systém terénních tras vhodných převážně jen pro horská kola. Je značen dřevěnými gravírovanými piktogramy a udržován Správou KRNAP. V Peci pod Sněžkou a Velké Úpě se každoročně pořádá několik zajímavých cyklistických závodů (např. český pohár MTB XCO nebo podzimní vyjížďka Okolo Pece).
Cyklotrasy

Trasa č. 20Pec pod Sněžkou - Husova bouda - Pražská bouda - Kladenská bouda – Pec pod Sněžkou
Krátká, ale výživná trasa, vás dovede na hřebeny Krkonoš, odkud se můžete vrátit do Pece, případně se napojit na další trasy a pokračovat například na Černou horu nebo do Černého dolu. Trasa začíná u dolní stanice sjezdovky Javor v Peci pod Sněžkou, je dlouhá 5,5 km a vede souběžně s modrou turistickou značkou po asfaltovém a zpevněném povrchu. Stoupání z Pece pod Sněžkou se můžete vyhnout, pokud využijete lanovku na Hnědý vrch. U sjezdovky Javor pokračujte podél potoka směrem na Zahrádky a ke spodní stanici lanovky na Hnědý vrch. Z horní stanice pokračujte doleva směrem k Lesní boudě a dále po hřebeni červené přes Husovu boudu až k Pražské boudě. Na rozcestí odbočte vlevo na silnici po zelené. Čeká vás sjezd přes Kladenskou boudu zpátky do Pece pod Sněžkou. Oblíbenou prodlouženou variantou je pokračovat u Pražské boudy rovně přes Kolínskou boudu až na Černou horu.

Trasa č. 21Pec pod Sněžkou – Chata Betyna – Bouda v Obřím dole – Bouda pod Sněžkou - Kaplička
Trasa začíná na parkovišti U kapličky (Pec pod Sněžkou), je dlouhá 4 km a vede souběžně s modrou turistickou značkou po asfaltovém povrchu. Od parkoviště pokračujte ke spodní stanici lanové dráhy na Sněžku, stále rovně po modré turistické značce kolem chat Betyna, Boudy v Obřím dole, Boudy Pod Sněžkou až ke kapličce v Obřím dole. Dále již není cesta na kole povolena. Nenáročnou cestu můžete využít i při cestě do historického dolu Kovárna.

Trasa č. 23Velká Úpa - Vlašské Boudy - Velké Tippeltovy Boudy - Krausovy Boudy
Náročnější trasa je dlouhá 7 km a z větší části vede souběžně se zelenou turistickou značku po zpevněných i nezpevněných cestách. Větší část tohoto náročnějšího výletu je vedena po vedlejších silnicích nebo po asfaltových lesních cestách, z toho jedna třetina vede kamenitým či štěrkovým terénem. Z hlavní silnice směrem z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou odbočíme na začátku Velké Úpy ve Vavřincově dole vlevo do Javořího dolu. (Alternativou je trasa č.23 A z Vavřincova dolu ve Velká Úpě přes Hlušiny, která odbočuje z hlavní silnice po žluté turistické značce.) Více jak 300 výškových metru prověří fyzičku, odměnou za nejnáročnější úsek je nezapomenutelný výhled. Od Vlašských bud pokračujeme ještě několik set metrů a vjíždíme na svah Světlé hory. Dojedeme ke Krausovým boudám, odkud můžeme sjet do Janských Lázní nebo do Horního Maršova a pokračovat po hlavní cestě zpět do Pece pod Sněžkou.

Trasa č. 22Velká Úpa – Výsluní – Janovy Boudy
Z hlavní silnice vedoucí z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou odbočíme před hotelem Pecr v Peci pod Sněžkou vpravo souběžně s modrou turistickou značkou. Z této cesty odbočíme cca po 1 km vlevo. Trasa je dlouhá 3 km a vede po zpevněných i nezpevněných cestách. Z Janových bud můžeme pokračovat na Růžovou horu nebo na druhou stranu do Spáleného Mlýna. Mezi Výsluním a Janovými boudami nad horní stanicí lanové dráhy Portášky můžete nabrat síly na Sagasserových boudách. Podávají tu typická i netypická krkonošská jídla nebo steaky ze skotského náhorního skotu.

Přes RůžohorkyJanovy boudy – Chata Růžohorky – Růžová hora
Tato trasa se napojuje na trasu č. 22 na Janových boudách a vede souběžně se žlutou turistickou značkou na Růžovou horu. Trasa je dlouhá 4,5 km a vede po zpevněných a asfaltových cestách. U stanice lanové dráhy a Růžové hoře však cesta pro cyklisty končí a dál můžete na nejvyšší horu pokračovat buď pěšky, nebo lanovkou. Cestou je několik chalup s krkonošskou kuchyní, oblíbenou nejen mezi cyklisty.

Trasa č. 1A Trasa č. 1A (část Krkonošské diagonály vedoucí přes celé Krkonoše)
Trasa vede z Harachova a Špindlerova Mlýna, přes Strážné, Výrovku a Čertovy schody do Pece pod Sněžkou, kde hned za křižovatkou odbočíte podle značky vlevo z hlavní silnice vedoucí do Velké Úpy a pokračujete na Janovy boudy, Spálený Mlýn a Lysečinské Boudy. Zde je možnost pokračovat po 1A přes Rýchorský hřeben až do Žacléře nebo zvolit trasu 1B přes Horní Maršov, Krausovy Boudy, Černou Horu a Tetřeví Boudy zpět do Pece pod Sněžkou. Úseky 1A tvoří trať při cyklistických závodech jako Krkonošská 70 nebo Žacléřská 70.
Trasa Výrovka – Kaplička – Luční bouda je zatím vedena jako trasa ve zvláštním režimu a měří 2,5 km.
Další navazující značené cyklotrasy v okolí

Trasa č. 26Cestník – Dlouhý hřeben – Stará hora – Horní Maršov – Mánkova cesta – Antonínovo Údolí – Bystřice – Rýchorský kříž

Trasa č. 24Spálený Mlýn – Pomezní Boudy – Eliščino údolí
Klesáme dolů do údolí. Při pohledu na roztroušené chalupy v úbočích a louky poseté pestrobarevnými květy si vychutnáváme tu pravou krkonošskou atmosféru. Sestoupáme k rozcestníku. Cyklotrasa 24 pokračuje doprava po pěšině tzv. Eliščiným údolím a kopíruje tok potoka Malá Úpa. Po 2 kilometrech od parkoviště dorazíme k prvnímu odpočívadlu s lavičkou. Děti potěší postavička vodníka a na tabuli napsaná pohádka od spisovatelky Marie Kubátové, která je součástí „Pohádkové stezky“ s celkovým počtem 10 pohádek. Kousek odtud se nalézá rozcestí. Šipka nám ukáže směr ke kostelu sv. Petra a Pavla.

Trasa č. 19AZa Hoffmanovými boudami (Janské Lázně) – Zinneckerova bouda – Sokolská bouda (mimo provoz) – Pension U staré lanovky – vrchol Černé hory – Černá bouda
