Za borůvkovou zmrzlinou jedině na Boudu Jana

Vydáno 13. 4. 2017

Každý druhý host, který navštíví Boudu Jana ve Velké Úpě, si tu dá krkonošský zmrzlinový pohár. V sezóně tu ve speciálním stroji vyrábí zmrzlinu každý druhý den. Na vyhlášenou „borůvkovou“ spotřebují ročně zhruba 400 kg borůvek.

První hostinec tu vznikl přestavbou velké verandy domu hospodářů v roce 1910. Dům tehdy ležel na strategické spojnici Malé a Velké Úpy. Hospodařit se v lokalitě luční enklávy nazvané jako „Janova půda“ začalo už někdy v 16. století. Základní podobu, kterou známe z dnešní doby, dostala Bouda Jana už v roce 1929. Poslední velkou rekonstrukcí prošla v roce 1985. Boudu tehdy vlastnil státní podnik Interhotely Krkonoše. Rodiče současného provozovatele Petra Paška přišli na hory z Rokycan. Nejprve působili na Jestřábích boudách, na Hromovce a pak ve Slovanu v Maršově. Boudu Jana začali provozovat v roce 1986. Když dva roky po revoluci přišla šance Janu koupit, rozhodli se půjčit si několik milionů a šli do toho.

Ač nyní obsluhuje, pomáhá za barem nebo řeší objednávky ubytování, původně tohle Petr Pašek dělat nechtěl. „Lákala mě auta, ne hotel. Nakonec jsem se vyučil na prodavače elektra s nástavbou.“ Čtyři roky studií strávil v Praze, kde mu nejvíc chyběla příroda, a není divu, vždyť od malička vyrůstal na horách. „V zimě jsme do školy jezdili na saních a autobusem. Zpátky jsme vyjeli na Portášky lanovkou a odtud zase na saních. V létě se chodilo pěšky.“ Nakonec se na hory vrátil, aby pomohl rodině a postupně přebral starost o celou boudu. Teď tu Petr Pašek žije s manželkou a vychovává dvě děti.

Za hlavní sezónu je tu považováno léto. „Jana leží na strategickém místě, na půl cesty do Malé Úpy, na Sněžku, nebo do Pece. V zimě hosté na lyžích sjedou ke spodní stanici lanovky Portášky a od horní stanice se vrátí do hotelu. Na menším svahu na Pěnkavčím vrchu jsou hosté za chvilku.“

Vášeň Petra Paška pro auta mu vydržela. V zimě může své terénní vozy „testovat“ každý den při cestě dolů k silnici a nahoru k Boudě. Vyráží s nimi ale i na vícedenní výjezdy po Čechách a má za sebou také cesty do Rumunska, kam se rád vrací. Pokud při svých cestách po okolí půjdete kolem Boudy Jana, doporučujeme stavit se tu nejen na borůvkové, ale třeba i na vanilkové, čokoládové a jogurtové poháry. Ty všechny na Boudě Jana Petr Pašek vyrábí.

Obrazový průvodce zimou 2018/2019

Obrazový průvodce zimou 2018/2019

22. 11. 2018

Zajímá vás, co si pro vás na zimu připravili ve SkiResortu Černá ho...

Prvňáčci samostatně téměř po čtvrt století

Prvňáčci samostatně téměř po čtvrt století

15. 9. 2018

Kdy naposledy byla v Peci první třída samostatně? Otázka, která vzb...

Mistr Evropy Patrik Till zvedne skoro 250 kg

Mistr Evropy Patrik Till zvedne skoro 250 kg

11. 6. 2018

Sedm měsíců každý den pečlivě dodržoval životosprávu a tréninkový p...